Bodrum'da korkutan yangın

Bodrum'da makilik alanda çıkan ve tarım arazilerine de sıçrayan yangın korkuttu. Evlere 10 metre kadar yaklaşan alevler, havadan ve karadan müdahale ile söndürüldü

Bodrum'da korkutan yangın

Muğla'nın Bodrum ilçesinde makilik alanda çıkan yangın, kontrol altına alındı. Yangında bazı arı kovanları da zarar gördü. Kovanlarının yandığını gören Hasan Hüseyin Özükara, araziye doğru hızla ilerledi. Bu sırada alevlerin arasında bulunan bir piknik tüpü patladı. Buna rağmen Özükara, itfaiye ekiplerine yardım etmek için çalışmalarını sürdürdü.

Bodrum'da makilik alanda çıkan ve tarım arazilerine de sıçrayan yangın korkuttu. Evlere 10 metre kadar yaklaşan alevler, havadan ve karadan müdahale ile söndürülürken, 5 hektar tarım, 4 hektar da makilik alan zarar görürken, 60 arı kovanı yandı.

Bitez'deki bir makilik alanda, bugün saat 15.30 sıralarında atılan sigara izmaritinin kuru otları tutuşturması sonucu çıktığı sanılan yangın, kuvvetli rüzgar nedeniyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Yakındaki tarım arazierine de sıçrayan alevlere, ilk olarak çevredeki sitelerde yaşayanlar ve inşaat işçileri kazma, kürek ve kovalarla su sıkarak müdahale etti. Bazı sitelerekilerde bahçelerindeki hortumlarla su sıkarak alevlerin evlerine doğru gelmesine engel olmaya çalıştı. Bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait iki helikopter, 5 arazöz, 40 orman içisi, ile 5 itfaiye aracı sevk edildi.

Rüzgar nedeniyle sık sık yön değiştiren alevlerin zaman zaman evlere ve yakındaki bir tüpgaz deposuna 10 metre kadar yaklaşması yürekleri ağza getirdi. Alevlerin arasında kalan bir tüpün patlaması sonucu etrafa saçılan parçalar söndürme çalışmalarına destek veren vatandaşların önüne düştü. Şans eseri yaralanan olmadı. Alevler, onlarca zeytin ağacı ile 60 arı kovanını küle çevirdi. Yangın 3 saate güçlükle söndürülürken 5 hektar tarım, 4 hektar da makilik alan zarar gördü.

Söndürme çalışmalarına katılan vatandaşlardan 48 yaşındaki Ali Fikret, "Bölgedeki şiddetli rüzgar ve otların kuru olması nedeniyle alevlerin 4-5 noktadan hızla yayılması müdahaleyi zorlaştırdı" dedi. Soğutma çalışmalarına bir süre devam edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT Özel'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir sondaj gemisi daha alacağız. Sadece Akdeniz'de değil, Karadeniz'de hatta uluslararası sularda da bu çalışmaları sürdüreceğiz." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber