Bugün Cuma namazı kılınacak! Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinde 'cuma namazı nasıl kılınır' ve 'cuma namazı kaç rekat' sorularının yanıtları vatandaşları aydınlatıyor. Bugün cuma namazına katılacak olan vatandaşları yakından ilgilendiren Cuma namazı kılınışının detayları haberimizde...

Bugün Cuma namazı kılınacak! Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır?

İslam alemi için mübarak olan Cuma gününde birçok sevap işlenir. Cuma gününde cuma namazına katılmak müslümanlar için farzdır. Peki Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namaz kaç rekat? İşte Cuma namazı hakkında merak edilenler...

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

 

 

Kız arkadaşına kurşun yağdırdıBursa Jandarma Astsubay Okulu'nda görevli Jandarma Uzman Çavuş Aydemir K. (49), okula misafir ziyaretçi olarak gelen kız arkadaşı Sosin Küçükgüven'i (43), aralarında çıkan tartışmanın ardından beylik tabancasıya vurarak öldürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber