Geri Dön

Büyük Zaferin 95. yılında gururluyuz daha coşkuluyuz

İzmir’de askerlerin taşıdıkları Türk bayrağı ve Atatürk posteri büyük alkış aldı... Tekirdağ’da 600 motosik-letten oluşan kortej Edirne’ye kadar zafer sürüşü yaptı...Diyarbakır’da askeri bando marşların yanı sıra türküler de seslendirdi...Balıkesir’deki törenlerde vali ve belediye başkanının katılmamasına CHP’liler tepki gösterdi...

Büyük Zaferin 95. yılında gururluyuz daha coşkuluyuz

Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yıldönümü tüm yurtta coşkuyla kutlandı.
TEKİRDAĞ: Trakya Motosiklet Kulüpler Birliği üyeleri, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Silivri’den Edirne’ye “30 Ağustos Zafer Sürüşü” etkinliği düzenledi.
Bandodan türküler
DİYARBAKIR: Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başlayan törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Cumhuriyet Başsavcısı Erkut Güre, askeri ve sivil görevliler katıldı. Tören daha sonra valilik önünde devam etti. Halk oyunları ekibinin folklor gösterisinden sonra, 7’nci Kolordu Komutanlığı bando ekibi ilk kez tören marşlarının dışında türküler seslendirdi.
BOLU: Anıt Park’ta düzenlenen törene protokol üyelerinin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı.
Yağmur altında yapılan törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Demokrasi Meydanı’nda yapılacak kutlama töreni yağmur nedeniyle ertelendi.
Valisiz törene tepki
BALIKESİR: 09.00’da, Atatürk Anıtı’nda çelenk sunuldu. Çelenk törenine Vali Ersin Yazıcı ile Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Edip Uğur katılmadı. CHP ile bazı meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları, resmi tören ardından alternatif törenle anıta çelenk bıraktı. CHP Balıkesir İl Bakanı Ender Biçki, anıt önünde hazırlanan kürsüye çıkıp, konuşurken, Vali ile belediye başkanının törene katılmamasını eleştirdi. Biçki “30 Ağustos’un idrakine varamayan bir vali ve bir büyükşehir belediye başkanı ile karşı karşıyayız. Bu önemli günde Balıkesir’in valisi de belediye başkanı da Atatürk’ün huzuruna gelmeye tenezzül etmiyor” dedi.
SAMSUN: Törene yürüme zorluğu çeken Kore Gazisi, Selahattin Erzincan, üzerine oturduğu sandalye ile taşınarak getirildi. Erzincan’ın yakınlarına “Ne olur ne olmaz. Dünya hali beni törene götürün. Töreni ve arkadaşlarımı görmek istiyorum” dediği belirtildi.
Sahilde bayrak
MUĞLA: Bodrum’da da öğretmen Naz Peksen ve Atakan Atmaca öncülüğünde bir grup, 30 Ağustos Zafer Bayramı için Çelebi Adası’na yüzerek burada bayrak açtı. Naz Peksen’in kızı 6 yaşındaki Zeynep Jan Pekşen, Türk bayrağı önünde kendi yazdığı şiiri okudu.

Vatan Caddesi’nde buruk yürüyüş
Hava Harp Okulu öğrencisi Canan Efe’nin babası Mustafa Kemal Efe’nin en büyük hayali, üniformasıyla Vatan Caddesi’ndeki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında kızının yürüyüşünü izlemekti. 18 gün önce babasını kalp krizi sonucu kaybeden Canan Efe, babasının hayalini bugün buruk bir şekilde gerçekleştirdi. l DHA

Anlamlı bakışlar yeniden
35 yıl önce vatani görevini yapan ressam Mustafa Aydemir ve 3 bin gönüllü asker tarafından Erzincan Keşiş Dağı’na yapılan ancak zamanla silinmeye yüz tutan Atatürk portresinin yeni hali 30 Ağustos Zafer Bayramı’na yetiştirildi. 18 kişi tarafından 14 günde tamir edilen portre halen uzaydan görülebilen tek Türk sanat eseri. Ressam Aydemir, “35 yıl önce motor yağlarını, fabrika atıklarını ve doğal taşları kullanmıştık. Yenilerken de çok az masraf ettik ve Ata’mızın anlamlı bakışlarını tekrar yaptık. Erzincan halkı Atatürk’e ve onun mirasına çok iyi sahip çıkıyor. Valilikte Kültür Mirası olarak kabul edilmesi için işlemleri başlattı” dedi. l GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Anıtkabir’e ziyaretçi akını
30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle resmi törenlerin tamamlanmasının ardından anıtkabir ziyaretçilere de açıldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernekler ile sosyal medya üzerinden organize olan gruplar da düzenledikleri etkinliklerle Anıtkabir’e toplu ziyaretler gerçekleştirdi. Binlerce vatandaş Anıtkabir’i ziyaret ederken dikkat çeken ziyaretçiler de yer aldı. Atatürk’ün manevi huzuruna çıkanlar arasında, amcasının torunu olduğu belirtilen, akrabası Selin Söğütlügil de yer aldı.
Londra’dan gelen Selin Söğütlügil, “Bir Türk kadını olarak, vatanımda Türk kadını olmayı, her hakkın ötesinde bize ayrıcalıklı kılan büyük önderimiz, başkumandanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum. Aynı bağlamda silah arkadaşlarını, Türk Silahlı Kuvvetlerini ve bütün şehitlerimizi sevgiyle anıyoruz” dedi. l ANKARA Milliyet

Vatan’da zafer kutlaması
İstanbul’da da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Vatan Caddesi’nde resmi geçit töreni yapıldı. Tören, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın tören aracının üzerinden tören birliklerinin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Halkoyunları gösterisinin sunulduğu törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçıları “Büyük Zafer’in Hikayesi” başlıklı metin seslendirildi.
l İSTANBUL AA

CHP’liler çelenk bıraktı
Antalya’da çelenk töreninden sonra protokolün valiliğe geçişinin ardından alanda yer alan CHP İl Başkanlığı üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı’na çelenklerini bıraktı. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganıyla birlikte İzmir Marşı’nı söyleyen grup adına CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, basın açıklaması yaptı. Erdem, milli birlik ve beraberliği yok eden, insanları ötekileştiren, ayrıştıran bir anlayışla karşı karşıya olduklarını kaydederek, çelenk sunmalarına bile izin verilmediğini söyledi.

FSM Köprüsü'nde alev alan otomobilden son anda indilerFatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde seyir halindeki otomobil bir anda alev aldı. Otomobilde bulunan 3'ü çocuk 5 kişi son anda inerken otomobil kullanılamaz hale geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber