Geri Dön

Cuma namazı kaç rekat? Kaç sünnet, kaç farz - Cuma namazı nasıl kılınıyor?

Cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekat? soruları yoğun ilgi görüyor. Bugün cuma namazı kılacak vatandaşların yakından ilgilendiği cuma namaz kılınışı hakkında merak edilenler araştırılıyor. Cuma namazının kılınmasına az bir süre kala vatandaşlar, cuma namazının nasıl kılındığını ve kaç rekat olduğunu araştırıyor.

Cuma namazı kaç rekat? Kaç sünnet, kaç farz - Cuma namazı nasıl kılınıyor?

6 Aralık 2019 Cuma günü Cuma namazı kılmak için hazırlıklara başlayan vatandaşlar, Cuma namazının kaç rekat olduğunu sorguluyor. Cuma namazı nasıl kılınır? sorusu ise büyük ilgi görüyor. İslam alemi için anlam ve önemi büyük olan Cuma namazı hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde...

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

 

 

Öldüren yumruk darbesiRusya’da toplu kavgada başına yumruk darbesi alan kişi yere yığılarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber