Cuma namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır?

Yine hayırlı bir cuma gününe uyandık. Her cuma olduğu gibi İslam dinine gönül veren vatandaşların çoğu cuma namazını kılmak için camileri dolduracak. Henüz namaza yeni başlayanlar ve cuma namazının kılınışında şüpheye düşenler özellikle bugün "cuma namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır?" sorusunu yöneltiyor.

Cuma namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır?

 

Cuma namazı nasıl kılınır? sorusu özellikle cuma günleri en sık aratılan konu arasında.... Cuma namazının nasıl kılınıcağını bilmeyenler veya terddüt yaşayanlar kafalardaki soru işaretini kaldırmak için araştırma içerisindeler... İşte konuya ilişkin bilgiler...

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cambridge Camisi'nde Kur'an-ı Kerim okuduNATO zirvesi için İngiltere'de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cambridge Camisi'nin açılışını yaptı. Açılışta ise Cumhurbaşkanı Kur'an-ı Kerim okudu. O anlar cep telefonu kamerasına kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber