Cuma namazı saati kaçta? Cuma namazı İstanbul

Cuma namazı kaçta kılınacak? Cuma namazı için camilere gidecek olan vatandaşlar cuma namazı saat kaçta sorusuna yanıt arıyor. Peki İstanbul'da cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte cuma namazı saati...

Cuma namazı saati kaçta? Cuma namazı İstanbul

İslam aleminin haftanın en kutsal günü kabul ettiği Cuma günü geldi... Yurt genelinde cuma namazını kılacak olan milyonlarca vatandaş şimdiden cuma namazı saat kaçta sorusunun cevabını aramaya başladı. İşte başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere il il 20 Eylül cuma namazı vakitleri...

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

İstanbul Cuma namazı saati: 13:05
Ankara Cuma namazı saati: 12:50
İzmir Cuma namazı saati: 13:13

TÜM İLLERİN NAMAZ SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Kadıköy’de tekne kurtarma operasyonuDenizde Arama Kurtarma (DAK-SAR) ekipleri Kadıköy açıklarında karaya oturan tekneyi kurtardı. Kurtarma anı kameralara saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber