Geri Dön

Cuma nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır? İşte Cuma namazı duaları

Cuma günleri en çok aratılan konuların başında cuma namazının nasıl kılınacağı geliyor. Bugün cuma namazını eda etmek isteyenler herhangi bir hataya düşmemek adına araştırmaya başladı. İşte cuma namazının kılınışı...

Cuma nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır? İşte Cuma namazı duaları

 Her hafta cuma günü camiler hıncahınç doluyor. Cuma namazını kaçırmak istemeyenler bir yandan namaz vakitlerini kaçırmak istemezken namazın nasıl kılınacağını bilmeyenler ya da tereddüde düşenler 'Cuma namazı nasıl kılınır?' diye soruyor.

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı 4 rekât ilk sünnet, 2 rekât farz, 4 rekât son sünneti olmak üzere toplamda 10 rekâttır. Cuma namazı, farz namazlardan olup, cuma günü öğle namazı vaktinde kılınır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide cemaatle kılınır. Cuma namazında 4 rekât ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

1. Rekat

Cuma namazını kılmak için: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının iki rekat farzını kılmaya. Uydum imama" diye niyet ederiz

"Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız

Sessizce Subhaneke'yi okuruz.

Ayakta birşey okumadan imamı dinleriz. İmam Fatiha Suresi ve Kur'an'dan bir miktar ayet okur

Rüku'ya gideriz

Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

2. Rekat

Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Hiç birşey okumadan imamın Fatiha ve Kuran'dan bir miktar okumasını dinleriz

Rüku'ya gideriz

Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

Oturarak Ettahiyyatü ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz

"Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye selam vererek namazı tamamlarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan- Putin görüşmesiAlmanya'daki Berlin Konferansı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi. Konferans öncesi açıklama yapan Erdoğan, "Ateşkes konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız. Hafter'in saldırgan tutumu sona ermeli. " dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber