DAL’ın belgesi var ama ‘kendisi yok’

Emniyet’in bilgi notunda DAL belgesi ‘yok’ denildi. Ancak ekte 3 belge sunuldu

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun, 12 Eylül darbesiyle ilgili yargılamanın yapıldığı mahkemeyene gönderdiği belgeler arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Derin Araştırma Laboratuvarı (DAL) sorgu birimi hakkındaki bilgi notu da yer aldı.
Bilgi notunda, “DAL’ın yapısı ve faaliyetleri hakkında kayıtlarımızda herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır” denildi. Ancak bilgi notunun ekinde yer alan raporda ise Derin Araştırma Laboratuvarı sorgu birimiyle ilgili olabilecek 3 belgeye yer verdi. Söz konusu belgelerden biri, “Ankara Emniyet Müdürlüğü, Siyasi Şube DAL Grup Amirliği’ne” başlığını taşıyor. Diğer belge ise Ankara Emniyet Müdürülüğü 1. Şube Müdürlüğü’nün bir yazısı.
Yazıda, Yenimahalle’de silahlı yaralama suçuna karışan bir şahsın ifadesinin DAL Grup Amirliği’nde alındığı belirtiliyor. “Derin Araştırma Labo0ratuvarı”, 12 Eylül 1980 askeri darbesi döneminde, gözaltına alınan kişilere yönelik sistematik işkence ve kötü muamele suçlarıyla gündeme gelmişti.

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber