Geri Dön

Dünya Mühendisler Günü nedir? Mühendisler Günü mesajları

5 Aralık Dünya Mühendisler Günü olarak kutlanıyor. Tarihin en eski mesleklerinden bir tanesi olan mühendislik mesleğini insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya dayalı çeşitli yapılar, bayındırlık fen, fizik gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış kişiler olarak adlandırmaktadır. İşte 5 Aralık Dünya Mühendisler Gününe özel mesajlar ve sözler...

Dünya Mühendisler Günü nedir? Mühendisler Günü mesajları

Türkiye ve birçok ülkede bugün Dünya Mühendisler Günü olarak kutlanıyor. Tarihin en eski meslek gruplarından bir tanesi olan mühendislik insan hayatında da çok değerli bir yere sahip. Hayatın birçok alanında kullandığımız birçok eşya ve ürün mühendislerin çalışmaları neticesinde ortaya çıkıyor. Dünya Mühendisler Günü birçok ülkede 5 Aralık tarihinde kutlanabildiği farklı tarihlerde de kutlanabiliyor. İşte 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü mesajları ve sözleri...

DÜNYA MÜHENDİSLER GÜNÜ MESAJLARI

"Meslekte geçirilen her bir yıl mühendislik binasına konan ek bir taş gibidir. Uzun yıllar hizmet etmiş ve hala da hizmet eden mühendisleri canı gönülden tebrik eder, bu vesileyle tüm mühendislerimizin Dünya Mühendisler Gününü kutlarım."

"Farklı çalışmalar ve projelerle hayatımızı kolaylaştıran mühendislerin 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü kutlu olsun."

"Sabah güne başlanmasından itibaren günün sona ermesine kadar geçen zaman diliminde karşımıza çıkan çoğu şey mühendislerimizin çalışmaları sonucu insanlığın hizmetine sunulan şeylerdir. Tüm mühendislerimizin bu özel gününü kutlarım."

"Mühendislik, bilgi ve becerinin uzun soluklu elde edildiği ve üst düzey tecrübe gerektiren bir meslektir. Bu münasebetle Dünya Mühendisler Gününüzü kutlarım."

"Tüm mühendislerin, değerli Meslektaşlarımızın Dünya Mühendisler Günü kutlu olsun. Toplumsal yaşamın her aşamasında önemli hizmetler veren Mühendislere hak ettikleri saygıyı gördükleri bir yaşam dileriz."

TDK'YA GÖRE MÜHENDİS NEDİR?

Türk Dil Kurumu'na göre mühendis, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir. Arthur Mellen Wellington (demiryolları inşaat mühendisi)'a göre mühendislik, "Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.

MÜHENDİS KELİMESİNİN KÖKENİ

Mühendis kelimesi Arapça geometri (hendese) ile meşgul olan, geometri bilen kişi anlamına gelmektedir.

Enkaz altında kalan hayvanlar da kurtarıldıElazığ'daki depremin ardından enkaz altında kalan hayvanların kurtarılması İstanbul itfaiyesi tarafından görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber