Geri Dön

Emekli maaşları ne kadar olacak? Ne kadar zam gelecek?

Asgari ücretliler gibi yaklaşık 12 buçuk milyon emekli de zam oranını bekliyor. Her bir emeklinin dilinde şu sıralar Emekli maaşları ne kadar olacak? sorusu var. İşte beklentiler...

Emekli maaşları ne kadar olacak? Ne kadar zam gelecek?

Yaklaşık 12 buçuk milyon emekli ocak ayında ne kadar zam alacağını araştırmaya başladı. Enflasyon rakamlarının büyük önem oluşturduğu konu için beklentiler merak ediliyor. Maaşlara ne kadar zam geleceği sorgulanırken "Emekli maaşları ne kadar olacak?" sorusu gündemde...

Enflasyon rakamları ile belirlenen emekli ve memur maaşları için gözler yeni yıla çevrildi. 2020 yılında emekli ve memur olan 1,53 milyon kişi Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından maaşlarına ne kadarlık bir zam yansıyacağını araştırmaya başladı. Buna göre memur ve emekliye yapılacak zam oranı Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile netlik kazanacak. Kasım ayı enflasyon rakamının açıklanması ile 5 aylık banttaki enflasyon oranı yüzde 5,71'e yükselmiş oldu. Aralık ayı enflasyon rakamanının yeni yılın ilk günleri içerisinde açıklanması ile emekli ve memurlar Ocak ortasında maaş farklarını hesaplarında görebilecek.

NELER DEĞİŞTİ

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammını bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belirleyecek. Maaşlara 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak. Memurlara ve memur emeklilerine ise toplu sözleşme gereğince yüzde 4 artış ve ayrıca bu yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5'i aşarsa aşan kısım fark solarak ödenecek. Şimdi dün açıklanan enflasyon verilerinden yola çıkarak emeklilerin ve memurların bu gelişmeye göre zam oranlarına detaylı olarak bakalım.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ: SSK ve Bağ-Kur emeklilerin zam oranı 6 aylık enflasyon kadar oluyor. Dün açıklanan veriyle birlikte bu gruptaki emeklilerimizin 5 aylık zamları netleşmiş oldu. Yani 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 5.71 oldu. Bu rakamın üzerine Aralık enflasyon eklenecek. Aralık enflasyonu sıfır çıksa bile emekliler için 5.71'lik oran kesinleşmiş oldu.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ: Kamuda çalışan yaklaşık 3 milyon memur ile 2 milyon memur emeklisi için ise enflasyon oranı fark anlamı taşıyor. Memurlar ve Memur emeklileri toplu sözleşmeyle belirlenen yüzde 4 oranındaki zamlarını Ocak'ta alacaklar. Ancak eğer 6 aylık enflasyon yüzde 5'i aşarsa aşan kısımda ek olarak verilecek. 5 aylık enflasyona baktığımızda bile fark alacakları kesinleşmiş oldu. Buna Aralık enflasyonu eklendiğinde fark daha da artabilecek. Son gelen veriye göre memurların ve emekli memurların 5 aylık zamları yüzde 4.71'e ulaştı.

OCAK'TA NE OLACAK?

Enflasyon tahminleri de zam oranlarına ilişkin ipuçları veriyor. 2019'un ikinci yarısındaki enflasyon Yeni Ekonomi Programı'ndaki ve Merkez Bankası'nın yüzde 12'lik TÜFE tahminine göre yüzde 6.65 olacak. Bu tahmine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.65 artıştan yararlanacak, memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 1.65 enflasyon farkıyla yüzde 5.65'e ulaşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'nun mektubuyla ilgili flaş açıklamaCumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası Kısıklı'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan," İmamoğlu'nun mektubu gizli bir mektup. Mektubun içinde çok daha farklı şeyler var. Şahsa aittir. Ben açıklama yapmayayım kendi açıklamak isterse bilemem." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber