Emniyet'te gençleşme

16 kente yeni emniyet müdürleri atandı. İlk kez, il emniyet müdürlüğü görevine getirilen isimlerin büyük bölümünün son 3 yıl içinde terfi eden "genç kadro" içinde yer alması dikkat çekti

Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren kararnameyle 16 kente yeni emniyet müdürleri atandı.Hrant Dink olayından sonra merkeze alınan Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, Burdur'a atandı.Eski İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput'un Şanlıurfa Valiliği döneminde birlikte çalıştığı ve son olarak Çanakkale'de görev yapan Orhan Okur ile Burdur'da görev yapan Celal Aydoğan, Harput'un Bursa'ya atanmasıyla birlikte merkeze çekildi. İçişleri Bakanlığı, dar kapsamlı emniyet müdürleri kararnamesini yürürlüğe koyarken yeni bir yöntem uyguladı. İlk kez, il emniyet müdürlüğü görevine getirilen isimlerin büyük bölümünün son 3 yıl içinde terfi eden "genç kadro" içinde yer alması dikkat çekti. Okur, daha önce Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'nın Diyarbakır Valiliği döneminde AB'ye uyum kapsamındaki icraatlarına karşı ters düşmüş ve Diyarbakır Emniyet Müdürülüğü'nden alınarak dönemin bakanı Abdülkadir Aksu tarafından Çanakkale'ye atanmıştı. Kararnameyle, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ın Denizli Valiliği döneminde iki Özel Kalem Müdürü olan Kadri Kartal Niğde'ye, Behzat Canbazoğlu ise Kırklareli'ye atandı. Kararnameyle ilk kez il emniyet müdürü olan Kadri Kartal, Ömer Aydın, Cemal Levent, Behzat Canbazoğlu, Süleyman Nuri Özhan, İbrahim Çelik, Şükrü Rafet Mert ile Faruk Ünsal'ın son 3 yılda terfi eden genç kuşak polis müdürleri olması dikkat çekti. Genel Müdür Yardımcılığı'na getirilen Balıkesir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın da emniyet teamüllerine göre "kıdemli kuşak" yerine "genç kuşak" içinden seçildiği görüldü. İlk kez olanlar 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde Genel Müdür Yardımcılığı ve Mersin Emniyet Müdürlüğü için asaleten ataması yapılmayan Süleyman Ekizer de 5 yıl sonra asaletini aldı.Kararnameyle Arif Akkale Adana'ya, Coşkun Hayal Balıkesir'e, Reşat Altay Burdur'a, Feridun Boz Trabzon'a, Kadri Kartal Niğde'ye, Kamil Şanlı Gümüşhane'ye, Cemal Levent Giresun'a, Behzat Cambazoğlu Kırklareli'ne, Süleyman Nuri Özhan Kilis'e, Şükrü Rafet Mert Muş'a, Ömer Aydın Tokat'a, İhsan Ünal Çanakkale'ye, Faruk Ünsal Sakarya'ya, Ali Tom Erzurum'a, İbrahim Çelik Kütahya'ya atandı. Nereye atandılar? Dink olayının müdürü Burdur'a Kararnamede en ilgi çeken isimlerden biri ise Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından merkeze alınan Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın Burdur'a atanması oldu.Dink cinayeti soruşturması kapsamında geçici görevle merkeze alınan, ancak, olayda bir sorumluluğu olmadığı gerekçesiyle hakkında soruşturma izni verilmeyen Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, yeniden görevlendirildi. Bakanlık, Altay'ı kadro olarak aynı (eş görev), ancak, görev olarak daha farklı bir il olan Burdur'a atayarak "gönül" aldı.

Bahçeli'den Erdoğan'a 'Hakan kaftanı'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber