Fırtına İstanbul'a yaklaşıyor

İstanbul'u alarma geçiren fırtına son radar görüntülerine göre hızla Marmara'ya yaklaşıyor.Meteoroloji bugün İstanbul için alarm verdi. Marmara bölgesinde kuvvetli yağışa bağlı olarak sel, fırtına ve hortum bekleniyor. Yağış 18'de başlayacak. Marmara Bölgesi'nde beklenen yağış Çanakkale'de etkisini gösterdi. Gelibolu İlçesi’nde, sabahın ilk saatlerinden itibaren aralıklarla süren gök gürültülü sağanak yağış, ilçedeki hayatı olumsuz etkiledi. Gelibolu’dan İstanbul’a ulaşımı sağlayan çevreyolundaki bir şantiyedeki barakalarda kalan 2 işçi ve ailelerinden oluşan 7 kişi mahsur kaldı. AFAD ekipleri, işçilerin kurtarılması için çalışma başlattı.

Fırtına İstanbul'a yaklaşıyor

Ağustos ayında Türkiye'nin batısı şiddetli bir fırtına nedeniyle alarma geçti. Meteoroloji haritasını da yayınladı. Şu anda hızla yağışlı dalga yaklaşıyor. Fırtınanın saati de belli oldu. Meteoroloji saat 18.00'da özellikle 3 ilde fırtınanın kopacağını duyurdu. Şiddetli fırtına yarın sabah saat 9'a kadar devam edecek. Türkiye genelinde de yağışlı hava etkili olmaya devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Marmara bölgesi için yapılan kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının ardından Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) gece yarısı kriz toplantısı yapıldı.
AKOM'u alarma geçiren hortum ve sel uyarısının ardından İstanbullular'ın bekleyişi sürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan birleştirilmiş son radar görüntülerinde, Çanakkale'ye giriş yapan gökgürültülü sağanak yağışın yavaş yavaş Marmara'ya yaklaştığı görülüyor.

AKOM'u alarma geçiren hortum ve sel uyarısının ardından İstanbullular'ın bekleyişi sürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan birleştirilmiş son radar görüntülerinde, fırtınanın yavaş yavaş Marmara'ya yaklaştığı görülüyor.

AKOM GECEYARISI TOPLANDI!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Marmara bölgesi için yapılan kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının ardından Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) gece yarısı kriz toplantısı yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı tarafından toplantıyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Saat 23.00 de başlayan toplantı 01.00'da bitti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı Başkanlığı'nda yapılan toplantıya Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay, İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, Yol Bakım Onarım Daire Başkanı Turgay Gökdemir, Fen İşleri Daire Başkanı Mustafa Özkan Dönmez, İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül, İSKİ Genel Müdür Yardımcıları, Park Bahçeler Müdürleri ve Atık Yönetim Müdürü katıldı.

KASIMPAŞA'DAKİ HORTUM KAMERAYA BÖYLE YANSIDI

Toplantıda muhtemel şiddetli yağışlara karşı alınacak terdirler masaya yatırıldı. Ekipler gece sabaha karşı kanal temizlik çalışmaları yapacak. Yağmurun başlaması ile birlikte muhtemel riskli bölgelerde İtfaiye, AKOM, İSKİ, ATIK Müdürlüğü ekipleri kritik noktalarda hazır bekletilecek.

Genel Sekreter Hayri Baraçlı toplantıda, 'Dünyada iklim değişikliği oluyor. Dolayısıyla İstanbul'da bu değişiklikten etkileniyor. Artık şehrimizde hortumlar görülmeye başladıysa bizde afetle mücadele çalışmalarımızı da günün şartlarına göre güncellemeliyiz. İtfaiye gibi 24 saat hazır bekleyen bir afet müdahale birimleri kurulması lazım. Bu konuda çalışmalarımızı gözden geçiriyoruz' dedi."

2 İL İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI!

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çanakkale ve Balıkesir'de beklenen gök gürültülü sağanak yağışların kısa süreli ve kuvvetli olacağını açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

"Balıkesir ve İzmir radarlarından alınan son görüntüler ve yapılan son değerlendirmelere göre; Çanakkale'nin Gökçeada, Bozcaada, Ayvacık, Ezine, Bayramiç, Çan, Biga, Lapseki ve Yenice ilçeleri ile Balıkesir'in Merkezi, Manyas, Bandırma, Erdek, Susurluk, Kepsut, Gönen, Dursunbey ve Bigadiç ilçeleri çevrelerinde ve yüksek kırsal alanlarında beklenen gök gürültülü sağanak yağışların kısa süreli yerel olarak kuvvetli olacağından ve yağış anında kısa süreli fırtına da gözlenebileceğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (lokal dolu, sel, su baskını, yıldırım, hortum riski vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

Fırtına İstanbula yaklaşıyor

SAĞANAK GELİBOLU’DA TRAFİĞİ AKSATTI

ÇANAKKALE’nin Gelibolu İlçesi’nde, sabahın ilk saatlerinden itibaren aralıklarla süren gök gürültülü sağanak yağış, ilçedeki hayatı olumsuz etkiledi. Gelibolu’dan İstanbul’a ulaşımı sağlayan çevreyolundaki bir şantiyedeki barakalarda kalan 2 işçi ve ailelerinden oluşan 7 kişi mahsur kaldı. AFAD ekipleri, işçilerin kurtarılması için çalışma başlattı.

Kent merkezinde de kuvvetli rüzgarla birlikte yağan yağmur, Çanakkale-İstanbul Karayolu’nun Gelibolu İlçesine bağlı Bolayır Beldesi Mevkii’nde ulaşımı olumsuz etkiledi. Bugün saat 11.00’de sularla dolan yolda araçlar ilerleyemedi. Belediye ekiplerini çalışması sonucu 20 dakika sonra yol, tekrar açıldı. Gelibolu’dan İstanbul’a ulaşımı sağlayan çevreyolu dağlardan gelen sularla dolup taştı. Araçlar yolda güçlükle ilerleyebildi. Karayolları ve polis ekipleri, çevre yolundaki ulaşımı kontrollü olarak sağlamaya başladı.

Çevreyolunda bulunan bir inşaat firmasına ait şantiyede çalışan 2 işçi ve ailesinden oluşan 7 kişi, yaşadıkları barakada mahsur kaldı. Sularla dolan şantiyeden işçilerin kurtarılması için AFAD ekipleri çalışma başlattı. İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Yeniköy Köyü de aralıklarla süren sağanaktan olumsuz etkilendi. Köydeki çoğu evde, su baskınları yaşandı. Belediye ve itfaiye ekipleri çalışma başlattı. İlçede şu an için herhangi bir can kaybının olmadığı, ekiplerin belli bölgelerde olası bir olumsuzluğa karşı beklediği belirtildi.

Doğa yürüyüşünde rahatsızlanan kişiyi JAK timi kurtardıBursa'da arkadaşı N.C.B. ile ormanlık alanda yürüyüş yaptığı sırada tansiyonunun yükselmesi nedeniyle rahatsızlanan E.B., Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber