İdlib’e Türkiye’den eğitim desteği

İç savaş nedeniyle eğitimlerine düzenli devam etme şansı olmayan İdlibli çocuklara eğitim desteği Türkiye’den geldi. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından bölgede açılan ilkokullarla çocukların temel eğitim ihtiyaçları giderilmeye çalışılırken İdlib Üniversitesi’ne yapılan yardımlarla da üniversite öğrencilerinin eğitim kalitesinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

İdlib’e Türkiye’den eğitim desteği

İdlip Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde iki bilgisayar laboratuvarı açıldı, 50 bilgisayar öğrencilerin hizmetine sunuldu. Laboratuvardan 12 bin öğrencisi bulunan İdlib Üniversitesi’nin diğer fakülteleri de yararlanıyor. Aynı şekilde üniversitenin tıp fakültesinde iki uzaktan eğitim telekonferans salonu kurularak 400 öğrencinin bu hizmetten haftalık olarak faydalanması sağlanıyor. İlkokul öğrencileri için Sultan İkinci Abdulhamit İlköğretim Okulu, Cine İmam Hatip Okulu, Beraimul İman Anaokulu, Recep Tayyip Erdoğan Yetimler İlkokulu, Furkan İlköğretim Okulu ile Selahaddin Eyyübi İlkokulu olmak üzere altı okulda bin 850 çocuğa eğitim veriliyor.

Şili'de 'ulaşıma zam' protestosu, şiddet eylemine dönüştüÜlkede, özellikle başkent Santiago'da hayatı durma noktasına getiren gösterilerde 3 kişi hayatını kaybetti, 960 kişi tutuklandı. Şili ordusu, başkent Santiago için dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının uzatıldığını duyurdu. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, 'Bütün yurttaşlarımızı bu zor zamanda birlik olmaya, ülkemizi ve büyük çabalarla inşa ettiklerimizi korumaya davet ediyorum. Şiddet olaylarına karışan bir grubun birlikte kurduğumuz onca şeye zarar vermesine izin veremeyiz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber