Kalıplara sığmayan bir müzisyen

Türkçe müziğin kendine özgü isimlerinden olan Harun Kolçak, 7 sene kanserle mücadele ettikten sonra hayatını kaybetti. Şarkıcılığının yanı sıra bas gitarda da yetenekli Kolçak, endüstrinin kurallarına uymayı reddeden bir müzisyendi

Kalıplara sığmayan bir müzisyen

Ben dans etmeyi bilmem ki. Ben müzisyenim. Ben bas gitar çalarken sağa sola sallanırım, bir şeyler yaparım. O klipteki dans aslında dans etmeyi bilmeyen zavallı bir müzisyenin çırpınışlarıydı. Dansmış, görsellikmiş, benim kafam öyle şeylere çalışmadı. O bir endüstri. O endüstrisinin parçası olmak istemedim hiçbir zaman. ‘Hak ettiğiniz yerde değilsiniz,’ diyorlar. İyi de hak ettiğim yer neresi?” Harun Kolçak, geçtiğimiz ekim ayında Milliyet Sanat’ta yayımlanan röportajında böyle diyordu Yavuz Hakan Tok’a, ‘Gir Kanıma’ şarkısının klibindeki dansı üzerine bir soruda. O endüstrinin bir parçası olmak istemese de, müziğin profesyonelleri, amatörleri ve takipçileri onu bağrına bastı, hem müziği hem de kişiliğiyle bu dünyanın en sevilen isimlerinden biri oldu. Geçtiğimiz cumartesi 62 yaşını bitiren Kolçak, önceki gece Acıbadem Maslak Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. 15 Temmuz 1955’te İstanbul’da dünyaya gelen Harun Kolçak’ın babası oyuncu Eşref Kolçak, annesi 2010’da hayata gözlerini yuman Özcan Kolçak’tı. Babasıyla iyi bir ilişkisi olan Kolçak yine de müzik dünyasına girerken ‘Eşref Kolçak’ın oğlu’ olarak anılmaktan rahatsız oluyordu.

İlk tutkusu bas

Saint Benoit Fransız Lisesi’nde okurken üyesi olduğu Tank grubunda önce ritim gitar ve vokali üstlenmişken, bas gitaristin ayrılmasıyla bu enstrümana yöneldi ve bas ile arasında kopmayacak bir bağ kuruldu. İlerleyen yıllarda pop sanatçısı kimliğiyle tanınacak olsa da, müzikal altyapısı Led Zeppelin ve Deep Purple gibi hard rock gruplarından geliyordu. Üniversiteyi bırakıp müziği bir kariyer olarak düşündüğünü ilettiğinde babasının desteğini, annesinin ise tepkisini aldı. Seçimin doğruluğu, 1977’de Erkin Koray’ın ‘Erkin Koray Tutkusu’ albümünde bas gitarı üstlenmesiyle ortaya çıktı.

Tunç’un himayesi

Sonrasında Rıza Silahlıpoda’nın Ritm 68 Orkestrası’na bas gitarist olarak katıldı ve bu vesileyle ‘idolüm’ dediği, onu kitlelerle buluşturacak işlere imza atacak Onno Tunç ile tanıştı. Askerlik dönüşü bir süre caz çalan ve Amerika’ya taşınma planları yapan Kolçak, Onno Tunç’un birlikte çalışmayı teklif etmesiyle Türkiye’de kaldı. Tunç’un tanıştırdığı Sezen Aksu, Kolçak’ın vokal yeteneğini keşfetti. Kolçak Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile yaptığı düetlerle yarışmalarda ödüller alırken, bir yandan Onno Tunç Orkestrası’nda çalıyor ve Aksu’ya vokal yapıyordu. Kariyerinin aldığı bu yeni yön, 1991’de Onno Tunç’un bastırmasıyla çıkan ilk solo albümü ‘Beni Affet’le sonuçlandı. Ünlü klibiyle ‘90’ların simge şarkılarından olan ‘Gir Kanıma’, kıvırcık saçları, ilginç dansı ve karıştırılması olanaksız, yüksek tonlara hâkimiyetiyle öne çıkan sesiyle Harun Kolçak’ı Türkiye’ye tanıttı. Aşkın Nur Yengi ile ‘Bile Bile’, Bendeniz ile ‘Elimde Değil’ düetleri, çıkışı sağlamlaştırdı.

‘Müzisyen’le döndü

‘En Büyük Aşk’ (1993), ‘Yanımda Kal’ (1995), ‘Teslim Oldum’ (1998) ve ‘Yaşasın’ (2000) albümlerinin ardından müzik dünyasından bir süre uzaklaştı. Kendini sağlıklı yaşam öğretilerine adadı. 2006’da ‘Müzisyen’ albümüyle döndü. 2010’da annesinin kaybından birkaç ay sonra prostat kanseri tedavisi gördüğünü açıkladı, hastalığı ilk yenişini 2012’de ‘Yeniden Doğuyorum’ albümüyle kutladı. Ancak kanser kendisinin yakasını bırakmayacak, 2016’da geri dönecekti. Solo kariyerinin 25. yılını o sene Arpej Müzik’ten çıkan ‘Çeyrek Asır’ albümüyle kutladı; Yengi’nin yanı sıra Yaşar, Umut Kuzey, Bedük ve Kubat’ın aralarında olduğu isimlerle sevilen şarkılarını yeni düzenlemeleriyle tekrar seslendirerek yeni nesle tanıttı.

Harun Kolçak bas gitar ve vokaldeki yeteneğinin yanı sıra, yakın arkadaşlarından kendisiyle bir kez olsun bir araya gelmiş herkesin şahitliğiyle ‘iyi bir insan’ olmasıyla, kalıplara sığmayan ve pişmanlık duymayan, pozitif tavrıyla unutulmayacaklar arasına ismini yazdırdı.

Annesinin yanına defnedilecek

Kolçak’ın cenazesi, bugün Teşvikiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından memleketi Gemlik’e götürülecek. Sanatçının babası Eşref Kolçak, “Yavrum çok erken gitti. Allah’ın takdiri ne desem ki… Allah gençlere uzun sağlıklı ömür versin. Harun, Gemlik’te annesinin yanına gömülecek. Onu benim yanıma Gemlik’e getirecekler, oğlumu bana getirecekler” dedi.

‘Müziğin güzel kalpli çocuğu’

Sanatçının ölümünün ardından birçok ünlü isim de sosyal medya hesaplarından üzüntüsünü dile getirdi. Haberi almadan önce kendisinden konuştuklarını belirten Ayşegül Aldinç, dostunun vedasına hala inanamadığını belirtti. Aldinç, Instagram hesabı üzerinden “ Ah Harun! İnanamıyorum.. Biraz önce seni konuştuk. İyileşecek dedik. Umudumuz hep vardı.. Ama yolunda gitmeyen şeyler de.. Önceki gün mesajlaştık. Sen bir fotoğraf yolladın parkta oturan kalpli balonlar satan bir baloncu sureti. Anlam veremedim; bir şey yazmamıştın altına. “Ne bu? Kalpten balon satıyor sevgililer için. Telefonunda gözü, tüm yalnızlar ve hatta çiftler gibi”yazdım. Göz kırptın bana. Vedaymış demek” diyerek paylaşımda bulundu. Kenan Doğulu, “Güzel kalpli, kıymetli müzisyen, sevgili dost. Belki aramızdan ayrıldın ama hiçbir zaman unutulmayacaksın” derken Yonca Evcimik: “Harun Kolçak... Güzel zamanları beraber omuzladığımız sanatçılardan biri.. Güzel insan.. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum,” diye belirtti. Mustafa Sandal ise “Kal Benimle” adlı şarkıyı birlikte yazdık besteledik ve şimdi gitme vakti diyorsun, yolun açık olsun nur içinde yat müziğin güzel kalpli çocuğu,” diye yazdı. (ASLI TOPALOĞLU MAGAZİN SERVİSİ)

Berberi 'kadına neden baktın?' diyerek dövdülerAdıyaman'da, erkek kuaförü Hasan Hekimoğlu, iş yerine gelen şüpheliler tarafından bir kadına baktığı iddiası ile sopalarla dövüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber