Meclis’te Çiftlik Bank tartışması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen, kısa sürede TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşacak ‘torba tasarı’daki bir düzenleme, iktidar ile muhalefet arasında ‘kumar’ tartışmasına neden oldu.

Meclis’te Çiftlik Bank tartışması

Tasarıdaki ‘teknoparklarda faaliyet gösteren şirketlerin ürettiği oyun yazılımına KDV istisnası getiren düzenlemeyi’ eleştiren muhalefet, sınırlayıcı ifade olmaksızın yalnızca ‘oyun’ kelimesinin kullanılmasının kumar ve şiddet içeren oyunların hazırlanmasını teşvik edeceğini savundu.

‘Mağduriyet yaşanır’

Muhalefet maddede ‘oyun’ kelimesine açıklık getirilmemesi halinde, Çiftlik Bank’a benzer mağduriyetlerin ortaya çıkacağını ileri sürdü. CHP’li Zekeriya Temizel komisyonda maddeye sınırlama getirilmesini isteyerek, “Kumarı da dahil ederek yazılmış yazılımları da bu istisnadan mı yararlandıracaksınız?” diye sordu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bilgisayar oyununun türüne biz karar veremeyiz. Oyun yazılımı söylediğiniz türden de olur. Olduğu zaman, bizim bir firmamız bunu alıp global ölçekte birilerine satsa kötü mü olur? Sonuç itibarıyla gelir elde edecek” dedi.

‘Sınırlama olmalı’

Tartışma tutanaklara özetle şöyle yansıdı:

Zekeriya Temizel: Başka ülkelerde resmen sınırlandırılır. Ama ‘her türlü oyun olabilir’ dediğinizde, herhangi bir sınır koymadığınızda sorun çıkar.

Garo Paylan: Sayın Bakan ‘Çiftlik Bank’ skandalı patladı daha yeni. Oyun dediğimiz şeyde
88 bin vatandaşımız dolandırıldı. Bu sonunda patlayacağı belli olan bir oyundu. Kumar da
oyun, başka saadet zincirleri var, bunlar da oyun. Bunlara yol veren bir söylemi muhafazakâr bir partiden hiç beklemezdim.

Naci Ağbal: Teknoparklar içindeki yerleşik şirketler tarafından yapılacak bilgisayar oyunu yazılımlarının vergiden istisnası söz konusu. Yasa dışı her faaliyetin karşısındayız. Bilgisayar oyunu büyüyen bir sektör. Türkiye’de de bu alanda gerçekten çok yetenekli girişimciler var. Türkiye’deki oyun pazarında 3 milyar liranın üzerinde bir büyüklük oluşmuş ve gerçekten büyük fırsatları var. Bizim çok genç, eğitimli nüfusumuz var, bu işe yatkınlar ve bunu yapıyorlar. Onun için bu kanunda oyun faaliyetlerini şöyle böyle sınırlayalım gibi bir tartışma geçmedi.

Temizel: ‘Hiçbir sınırlama getirmeyeceğiz’ diyorsanız bizim eleştirimiz buna. Yanlıştır bu şekildeki bir düzenleme.

Paylan: Bir sınırlama olsa, şiddet içeren oyunları koymasak.

Meclis’te Çiftlik Bank tartışması
KDV'den muaf

16. madde 3065 sayılı KDV Kanunu’nun geçici 20. maddesini yeniden düzenliyor. ‘Oyun’ kelimesinin eklendiği maddeye göre, teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunan girişimcilerin ürettiği sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, oyun, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki hizmetler katma değer vergisinden müstesna olacak.

'Pusucu' terörist, jandarmanın pususuna düştüAğrı'da etkisiz hale getirilen ve teröristlere pusudan korunma yolları ve sızma girişimlerini anlattığı belirlenen turuncu kategorideki "Agir" kod adlı terörist Uğur Arslan'ın, Jandarma Özel Operasyon Taburu (JOPER) timinin zorlu operasyonları ve pusu faaliyetiyle etkisiz hale getirildiği ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber