Geri Dön

Milliyet Sanat 44 yaşında

Sanatın tüm dallarını kapsayan, bu özelliğiyle Türkiye’nin en uzun soluklu sanat dergisi olan Milliyet Sanat, bugün 44 yaşına girdi

Milliyet Sanat 44 yaşında

İlk kez 1972 yılının 29 Eylül tarihinde Milliyet gazetesiyle haftalık olarak verilmeye başlayan ve tüm sanat dallarını kapsayan bir içeriğe sahip olan Milliyet Sanat dergisi, bugün 44. yaşını kutluyor.
Dergi fikri 1972 yılında Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin her gün bir ek verme kararıyla ortaya çıktı. Bir gün magazin bir gün spor, bir gün TV, bir gün aktüalite ve cuma günleri de ‘sanat’ ilavesi verme kararı alan İpekçi Milliyet’in sanat eki için Şakir Eczacıbaşı’nı ve Cem Yayınevi’nin sahibi Oğuz Akkan’ı aradı. Eczacıbaşı, başlangıçta iş yoğunluğu nedeniyle biraz itiraz etse de sonunda kabul etti. Gazeteden de Kültür Sanat Sayfası’nı yapan Akal Atilla ve Zeynep Oral görevlendirildi. Toplantılar, hazırlıklar derken 29 Eylül 1972’de haftalık bir sanat dergisi olarak tasarlanan Milliyet Sanat Dergisi’nin ilk sayısı çıktı. Dergi daha sonra 15 günde bir yayımlandı. Son 16 yıldır ise aylık periyotlarda yayımlanıyor.
Ekim sayısı yarın raflara çıkacak olan Milliyet Sanat dergisinin kapağında 21 Ekim’de gösterime girecek ‘Jack Reacher: Asla Geri Dönme’de ikinci kez ajan Jack Reacher’ı canlandıran ve A listesinden hiç inmeyen aktör Tom Cruise bulunuyor. Tecrübeli sinema yazarı Sevin Okyay’ın imzasını taşıyan Tom Cruise portresinde aktörü sadece aksiyonlarla değerlendirmenin haksızlık olduğu belirtiliyor.
Sergilerden bienale
Sinema sayfalarında ayrıca Türkiye’de yarın gösterime girecek yeni filmi ‘Elveda Berlin’ vesilesiyle Fatih Akın’la yapılmış bir söyleşi de yer alıyor. Bu sayfalardaki diğer konular arasında Filmekimi programından bir seçki ve yeni sezonun habercisi Toronto Film Festivali’yle ilgili inceleme bulunuyor.
Milliyet Sanat’ın plastik sanatlar bölümünde bu ay Arter’de yine sergisini açacak olan sanatçı Nil Yalter’in bir röportajı yer alıyor. Galerist’te ‘Hayal Meyal’ adlı sergisiyle yer alan sanatçı Elif Uras da bir röportajıyla dergide okurlarla buluşuyor. Bölümün yazarlarından Banu Çarmıklı köşesinde Pérez Sanat Müzesi’nin Amerikan sanatı koleksiyonunu inceliyor.
Derginin tasarım bölümünde ise 22 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak 3. İstanbul Tasarım Bienali üzerine kapsamlı bir yazı var.
Caz festivali başlıyor
Müzik bölümünde 12-23 Ekim’de 26.’sı düzenlenen Akbank Caz’ın bu seneki programıyla ilgili detaylı bir dosya okura rehberlik ediyor. Festivalde müzikseverler Ron Carter, Pharoah Sanders ve Tony Allen gibi efsaneleri dinleme şansı bulacak.
Akbank Caz dışında Harun Kolçak ile bir röportaj, ekim ayında yeni albümlerini yayınlayacak Norah Jones ve Empire of the Sun müzik sayfalarının diğer konuları.
Sahne sanatları bölümünde, Engin Hepileri ve Nergis Öztürk ile bu sezon sahneleyecekleri ‘Akciğer’ oyunu üzerine bir röportaj ve Pera Palace Hotel Jumeirah’nın Kumbaracı 50’yle ortak projesi ‘Pera’nın Zamanı’yla ilgili bir yazı yer alıyor. Ayrıca Broadway’in gelmiş geçmiş en büyük başarı hikâyelerinden, Amerika’nın kuruluşunu yepyeni bir tarzla anlatan ‘Hamilton’ müzikali de bir incelemeyle sahne sanatları sayfalarında bulunuyor.
Edebiyat sayfaları ise derginin Ankara bürosundan Milliyet Sanat’a büyük katkılar yapan ‘Gülübik’in yazarı Çetin Öner’i anarken yeni çıkan ‘Jane Austen’la Çay Saati’ne ev sahipliği yapıyor.

Azize Çelik'in annesinin cansız bedenine ulaşıldıElazığ'da UMKE görevlisinin telefonla konuşup kurtardığı Azize Çelik'in annesi olduğu öğrenilen Sakine Düşmez'in cansız bedeni enkazdan çıkartıldı. O anları anlatan itfaiye eri gözyaşlarını tutamadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber