Müze utancı hâlâ sürüyor

Madımak katliamının üzerinden geçen 22 yıla rağmen Madımak Oteli hâlâ Utanç Müzesi yapılmadı.

Müze utancı hâlâ sürüyor

Başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olmak üzere birçok Alevi derneği ve sol örgütler, Madımak Oteli’ni müzeleştirmek için mücadelelerini sürdürüyor.

2007’de, 35 aydının yakılarak öldürüldüğü otelin girişinde kebapçı açılması büyük tepki çekerken, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kebapçının onu tiksindirdiğini ve taşınması için gerekeni yapacağını söyledi. 2 yıl boyunca Madımak Oteli’nin altında işletilmeye devam eden kebapçı 2009’da kapandı.

Aynı yıl Madımak Oteli, sahiplerince internette satışa çıkarıldı. “Marka değeri artmakta” diye nitelenen otel için 9 milyon 950 bin avro istendi. Ertuğrul Günay otelin müze olamayacağını, Özel Müzeler ve Denetimleri ile ilgili yönetmelikte yer alan teknik ve fiziksel yeterlilikleri karşılamadığını belirtti. Zorlu bir sürecin ardından 2010’da kamulaştırılması kesinleşen Madımak Oteli, Sivas İl Özel İdaresine geçti. Otel 2011 yılında tabelası sökülerek Sivas Bilim ve Kültür Merkezi ’ne dönüştürüldü.

Edirne'de feci kazaEdirne’de, iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada araçlardan birisi alev topuna döndü. Cayır cayır yanan otomobilden 2’si kadın toplam 3 kişi, görgü tanıklarının yardımıyla yanmaktan son anda kurtarıldı. Kazaya karışan diğer araçta bulunan 3’ü çocuk toplam 5 kişilik aile ise şans eseri kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber