‘Otomatik Portakal’ın devamı bulundu

Anthony Burgess’in arşivinde, “Otomatik Portakal” (A Clockwork Orange) romanının devamı bulundu.

‘Otomatik Portakal’ın devamı bulundu

BBC’nin haberine göre, daha önce hiç görülmemiş olan “A Clockwork Condition” (Otomatik Durum) adlı el yazması, yazarın 1962’de yayımlanan romanında işlenen temaları derinleştiriyor. Ayrıca söz konusu parça yarı otobiyografik, yarı da felsefi bir metin olarak nitelendirilebilir.

‘Otomatik Portakal’ın devamı bulundu

El yazma, Burgess’in Roma yakınlarındaki Bracciano’da yer alan evinde sakladığı bir tomar kağıdın arasında bulundu. Ev, yazarın 1993’te ölmesinin ardından satılmış, arşiv de Uluslararası Anthony Burgess Vakfı tarafından korunmak üzere Manchester’a taşınmıştı.

Uluslararası Anthony Burgess Vakfı’nın yöneticisi Profesör Andrew Biswell, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “‘A Clockwork Condition’, Burgess’le Kubrick’i çevreleyen çelişkili tartışmaya da ışık tutuyor. Daha önce hiç görülmemiş olan bu yazma, Burgess’in ünlü eserini bir bağlama oturtuyor; yazarın suça, cezaya ve görsel kültürün kötü etkilerine dair fikirlerini güçlendiriyor.”

HDP'li Hatice Çevik tutuklandıŞanlıurfa'nın Suruç Belediye Başkanı HDP'li Hatice Çevik, 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber