Geri Dön

Pastırma yazı (sıcaklıkları) ne zaman başlıyor? Hangi tarihte?

Yurdun büyük bölümünde hava sıcaklıkları düştü, yağmur ülkenin batı kesimini ve Kardeniz'i etkisi altına aldı. Başta İstanbullular olmak üzere vatandaşlar pastırma yazı için bekleyişte... Peki, pastırma sıcaklıkları ne zaman başlıyor?

Pastırma yazı (sıcaklıkları) ne zaman başlıyor? Hangi tarihte?

 

Pastırma yazı ne zaman başlayacak? Havaların soğuduğu yağmurlu günlerin başladığı bugünlerde pastırma yazı merak ediliyor. Vatandaşlar pasatırm ayzının anlamını ve hangi tarihlerde gerçekleştiğini araştırıyor. İşte ayrıntılar...

PASTIRMA SICAKLARI BU YIL NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Pastırma sıcakları bazı yıllar birden fazla yaşanabileceği gibi, hiç görülmediği zamanlarda olur. Pastırma sıcaklıkları genellikle ekim ayının sonundan kasım ayının ortalarına kadar devam eder. Bu dönemde gündüz saatleri güneşli ve ılık geçer. Geceleri serindir. Don olayları görülebilir.

PASTIRMA SICAKLARI ADINI NEREDEN ALIYOR?

Bu sıcaklık dalgası ülkemizde adını gerçekten de pastırmadan almış. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının birbirine yakın olması sebebiyle, pastırmanın en iyi bu dönemde kurutulduğu iddia ediliyor. Bu yüzden de bu döneme pastırma yazı adı veriliyor

Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) olarak anılıyor.

2 kadın kamyon şoförünün yüzüne sprey sıkıp, bin lirasını aldı!Ankara’da kimliği belirsiz 2 kadın, kamyon şoförü Murat A.'nın yüzüne sprey sıkarak cüzdanından yaklaşık bin lira alarak kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber