Ramazan ayı hangi tarihte başlıyor? 2019 ilk sahur ve oruç tarihi

İslam alemi için en kutsal ay olarak kabul edilen 11 ayın sultanı Ramazan için heyecan dorukta. Bu yıl da yurdumuzun dört bir yanında milyonlarca vatandaşımız oruç ibadetini yerine getirecek. Peki Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İşte 2019 ilk sahur ve oruç tarihi...

Ramazan ayı hangi tarihte başlıyor? 2019 ilk sahur ve oruç tarihi

Ramazan ayı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı içerisinde yer alan Oruç ibadetinin yanı sıra Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesininde bu ay içerisinde yer alması Ramazan ayının önemini bir kat daha arttırıyor. Ramazan ayı ile birlikte binlerce müslüman gece yapılacak olan sahurun ardından gün boyu yemeden içmeden kesilecek. Nefsini yapılan ibadetler ile her anlamda terbiye etme şansı bulacak olan müminler akşam iftara kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşayacak.

Akşam ezanının ardından açılacak olan oruçların ardından Teravih namazı kılınarak gün tamamlanacak. Bir ay sürecek olan Ramazan ayının ardından bayrama kavuşmanın mutluluğu yaşanacak. Peki Ramazan ayı içerisinde ilk oruç ne zaman tutulacak?

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ramazan ayı 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece yapılacak olan sahur ile başlayacak. İlk iftar 6 Mayıs akşamı açılacak. İlk oruç ise 6 Mayıs'ta tutulacak. Ramazan-ı Şerif ayı 3 Haziran akşamı açılacak olan son oruç ile birlikte sona erecek. Bir ay süren ibadetin ardından Ramazan Bayramına kavuşmanın mutluluğu yaşanacak.

Teröristlere Rasulayn'da bir darbe daha...ABD ile varılan mutabakat çerçevesinde Barış Pınarı Harekatı’na ara verilmesinde 2’nci güne girildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Rasulayn’da devam eden arama-tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü PKK/YPG’ye ait büyük miktarda silah ve mühimmatın bulunduğu cephanelik ele geçirildi." ifadeleri yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber