RTÜK’ten jet inceleme

Radyo ve Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), Rasim Ozan Kütahyalı’nın “Beyaz Futbol” programında Boşnak vatandaşlara yönelik sert tepkiye yol açan sözleri üzerine harekete geçti. Beyaz Futbol programı için jet inceleme başlatan RTÜK, Beyaz TV’ye verilecek cezayı cuma günü olağan toplantısında karara bağlayacak. RTÜK uzmanlarının hazırlayacağı rapor, cuma günü başkanlık seçiminin ardından gündem dışı acil konular başlığı altında görüşülecek.

RTÜK’ten jet inceleme

Edinilen bilgilere göre, programı için “program durdurma” ve Beyaz TV’ye de para cezasının verilmesi bekleniyor. Uzmanlar; Kütahyalı’nın sözlerinin RTÜK Kanunu’nun 8. maddesinin, “b” fıkrasındaki, “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” hükmüne girdiğini, “e” fıkrasındaki, “Irk, renk, dil, din, cinsiyet vb. nedenlerle ayrımcılık yapan yayınları içeremez” düzenlemesini de içerdiğini düşünüyor.

Taşçı: Nefret söylemi var

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Burada ciddi anlamda nefret söylemi var. Irkçı bir dil kullanılıyor. Bu kadar toplumsal refleks gelişti. Olayın hassasiyeti nedeniyle daha önceden başkanlık seçimi için toplanmaya karar verdiğimiz cuma günü hazırlanacak uzman raporu doğrultusunda Üst Kurul bir karara varacak” dedi.

Arayan da var mesaj atan da... İçeriden sızdırmışlar!İstanbul Aksaray’da gözaltına alınan uyuşturucudan kumara, sahte içkiden kaçak konsomatris çalıştırmaya kadar değişik alanlarda faaliyet gösteren suç çetelerine erketelik (gözcülük) yaptığı belirlenen bir şebekeye bilgi sızdırdıkları iddiasıyla, 11 polis hakkında soruşturma başlatıldı. Operasyonel bilgileri erkete şebekesine önceden sızdırdığı iddia edilen 11 polisten 5'i gözaltına alınırken, 5'i ise ifadeye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber