Sezonda balık yasakta atık

‘Mutlu Balıklar’ projesiyle, av yasağı döneminde balıkçılar deniz yüzeyindeki plastik atıkları temizlemeye başladı

Sezonda balık yasakta atık


Avlanma yasağı döneminde pek çoğu ekonomik sıkıntı yaşayan İstanbullu balıkçılar artık deniz temizliğinde aktif rol alacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı(PAGEV), Beşiktaş Belediyesi ve Waste Free Oceans Hareketi’nin (WFO) girişimleriyle hayata geçirilen ‘Mutlu Balıklar’ projesiyle balıkçılar avlanmanın yasak olduğu dönemde deniz temizliğine katkı sağlayabilecek.
PAGEV ile Beşiktaş Belediyesi arasında imzalanan protokolle balıkçılar özel bir ağ ile deniz yüzeyini metal, cam, plastik gibi çeşitli atıklardan temizleyerek toplanan atıkların geri dönüşümüne katkı sağlayacak. Bu çalışmalarla balıkçılara ek bir gelir kapısı da açılacak. Geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar ise çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılacak.

Boğaz’da temizlik harekatı
Proje kapsamında 2 balıkçı teknesi dün özel ağlarla Boğaz’a açıldı. Balıkçılar deniz yüzeyinden topladıkları atıkları sahile getirdi. Sezonda balık tutan teknelerin yasak zamanı topladığı atıklar bir vinç yardımıyla çöp konteynerine yüklendi. Atıklar önce ayrıştırılacak sonra geri dönüşüme tabi tutulacak.

“Barış Pınarı Harekatı’nda, sahadaki gerçekleri dünyaya anlattık”İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığı’nın 2019 Yılı Değerlendirme Programında yaptığı konuşmada, ülkenin ihtiyacı olan birçok önemli çalışmaya imza attıklarını söyledi.“Derdimiz, bölgede ve dünyada söz sahibi olan ülkemizin yükselişine yakışır nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirmek ve milletimizin sesini, devletimizin haklı mücadelesini bütün dünyaya duyurmaktır.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber