Sigara içenlerde yumurta rezervi riski

Yumurtalık rezervi, kadının hamile kalma kapasitesi anlamına geliyor. Kadının yumurta sayı ve durumunu ifade ediyor. Yumurta rezervinin azalması ise önemli problemlerden biri. Doç. Dr. Ercan Baştu, yumurtalık rezervini yaş dışında pek çok faktörün de etkilediğini kaydediyor.

Sigara içenlerde yumurta rezervi riski

Baştu, sigara içen kadınlarda erken yaşlarda yumurtalık rezervinin azalabileceği uyarısında bulunarak, sigara içen kadınlara “Yumurtalık rezervini kontrol ettirin” çağrısında bulunuyor.

Ultrasonun ve kanda bakılan AMH testinin rezerv hakkında yol gösterici olduğunu kaydeden Doç. Dr. Ercan Baştu, “İleri yaşlarda, çikolata kisti hastalığı olanlarda, kist ve çikolata kisti ameliyatı olanlarda, kemoterapi ve radyoterapi görenlerde, ailesinde erken dönem menopoz hikayesi olan kadınlarda da yumurtalık rezervi kontrol edilmeli” dedi. Baştu, yumurtalık rezervi azalan kadınlarda kendiliğinden veya tedavi yardımıyla hamile kalabilme şansının da azalabileceğini vurguladı.

Konya'da feci kazaKonya’nın Kulu ilçesinde otomobil ile TIR'ın çarpışması sonucu anne ile çocuğu hayatını kaybetti, baba yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber