‘Soluksuz adam’dan ‘yeni’ dünya rekoru

Milli sprcu Devrim Cenk Ulusoy, dünyada ilk kez branşlaşan bir rekorun sahibi oldu. Ulusoy ‘paletsizip destekli serbest dalış’la 80 metre derinliğe indi..

‘Soluksuz adam’dan ‘yeni’ dünya rekoru

Dünya serbest dalış rekorunu 2009’da 83 metreye taşıyarak ulaşılması güç bir başarıya imza atan milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, Kaş’ta dünyayı yeni bir rekorla tanıştırdı. Dünya Sualtı Sporları Federasyonu (CMAS) tarafından dünyanın ilk “paletsiz ip destekli serbest dalış rekortmeni” olmak için derinlere dalan Ulusoy, 80 metreye inerek bu rekoru kırmayı başardı. Ulusoy, palet dahil hiçbir yardımcı alet kullanmadan 3 dakika 8 saniye içinde yüzeye geldi.

Ciğeri 3 kat güçlü
Bir insanın ciğer kapasitesinin 3 katı hava depolayabilen akciğerleriyle “Soluksuz Adam” olarak bilinen milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, dünyada ilk kez branşlaşan bir rekorun sahibi oldu.
22 Türkiye rekorunun yanı sıra 2 Avrupa, 6 dünya rekorunu kırarak son yıllarda dikkat çeken Devrim Cenk Ulusoy’a, yaklaşık 40 gün önce Dünya Sualtı Sporları Federasyonu (CMAS) farklı bir teklifte bulunmuştu. 5 kıtada 111 ülkenin üyesi olduğu CMAS, 38 yaşındaki Ulusoy’dan şimdiye kadar denenmemiş “paletsiz, ip destekli ve sabit ağırlıklı dalış” rekorunu başlatmasını istedi.

35 gün çalıştı
111 ülkeden binlerce serbest dalıcının üye olduğu CMAS’ın teklifi üzerine harekete geçen Devrim Cenk Ulusoy, 35 günlük çalışmanın ardından dün rekoru elde etmek için Kaş’ta suya girdi.
Sadece dalış giysisi ve 8 kiloluk ağırlık taşıyan Ulusoy, yaptığı antrenmanların sonucunu alarak kolaylıkla 80 metreye indi. 80 metreye indirilen ipi takip eden Ulusoy kendisini bekleyen mandalı alarak yüzeye çıktı. Toplamda 3 dakika 8 saniye nefesini tutan Ulusoy, böylece dünyada ilk kez uygulanan bu rekoru Türkiye’ye kazandırdı. Ulusoy, “Ülkemi en iyi şekilde temsil ederek bu rekoru kazandığım için gururluyum” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünya rekoru kıran milli sporcuyu kutladı.

‘Soluksuz adam’dan ‘yeni’ dünya rekoru

Ulusoy rekor kırdıktan sonra bayrakla poz verdi.
Fotoğraf: CUMHUR AYAR AA

‘Soluksuz adam’dan ‘yeni’ dünya rekoru

Kaplan ve ejderha
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu milli sporcusu olan Devrim Cenk Ulusoy, gücü temsil eden kaplan ve cesareti temsil eden ejderha dövmelerini vücudunda taşıyor. Ulusoy, sualtı sporlarının çeşitli branşlarında 500’ün üzerinde madalyanın sahibi. Ulusoy 13.5 litre hava depolayabildiği akciğerleriyle normal bir insanın 3 katı kapasiteye sahip. Suyun altında 8 dakika kadar durabilen ve 250-300 metre yüzebilen Ulusoy, “Soluksuz adam” ya da “yunusların kıskandığı dalgıç” olarak biliniyor.

Yakutistan Türkü'nün cesareti Rusya gündemindeYakutistan Türkü bir kızın, araç kaza yaptığı sırada duruşu ve kazadan yara almadan kurtuluşu Rusya’da en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber