Tam 500 haftadır kayıpları soruyorlar

Cumartesi Anneleri 20 yıldır kaybedilen yakınlarının akibetini öğrenemedi, failler yargılanmadı. Cumartesi Anneleri bugün yine Galatasaray’da olacak ve devlete, “500 haftadır hesap soruyorum” diyecek

Tam 500 haftadır  kayıpları soruyorlarGözaltında kaybolan yakınlarını aramak ve faili meçhul siyasi cinayetleri protesto etmek için 20 yıldır cumartesi günleri Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri bugün 500. kez bir araya gelecek. Tam 1013 hafta önce 27 Mayıs 1995’ten beri toplanan Cumartesi Anneleri’nin bu büyük buluşmasına pek çok sanatçı ve yazar da eşlik edecek.
Arjantin’de gerçekleşen askeri darbe sonrasında kaybolan ya da öldürülen 30 bin kişiyi hatırlatmak için 1977’de bir araya gelen annelerin Mayıs Meydanı’nda (Plaza Del Mayo) düzenlediği protesto gösterilerinden esinlenen Cumartesi Anneleri, 25 Ekim’de 500. kez buluşacak. Arjantin’de olduğu gibi kayıp olan oğullarını, kardeşlerini, eşlerini ya da torunlarını arayan Cumartesi Anneleri hiç ses çıkarmadan sadece oturarak ve ellerindeki fotoğrafları göstererek eylem yapıyordu. İlk başlarda 5-10 ailenin başlattığı eylem kısa sürede 80-100 kaybın arandığı bir buluşma yerine dönerken, 170 hafta sonunda İstanbul Valiliği 15 Ağustos 1998’de bir dizi yasak getirdi. Kayıp yakınları yasakla birlikte 30 hafta boyunca polis müdahalesi, gözaltı ve şiddetle boğuştu.
Şiddetin iyice artması nedeniyle Cumartesi Anneleri eylemlerine 13 Mart 1999’da ara verdi.

Türkiye’de bin kayıp ailesi var
Adalet talebini haykırmak ve yakınlarının akibetini sormak için 31 Ocak 2009’da yeniden bir araya gelen Cumartesi Anneleri, o gün Galatasaray Meydanı’na 10 yıl aradan sonra bir kez daha oturdular. 2013’te Uluslararası Hrant Dink Ödülü’ne layık görülen Cumartesi Anneleri, azimle sürdürdükleri mücadelede 20 yılı geride bıraktı. İnsan Hakları Derneği Kayıplara Karşı Komisyon üyesi ve 1995’te kaybolan Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak, “İstanbul’da 70, Türkiye genelinde ise yaklaşık 800 kayıtlı kayıp var. Ama başvuru yapamayan ya da yapmayan çok aile var. Türkiye’de siyasi nedenlerle yakınlarını kaybeden 1000’in üzerinde aile olduğunu düşünüyoruz. Bizim için bu hafta diğerlerinden farklı olmayacak. Çünkü yakınlarımızı 20 yıldır meydanlarda arıyoruz. Ama toplumda kırılma noktası olmasını ve bize daha çok destek verilmesini bekliyoruz” dedi.
Cumartesi Anneleri’nin 500. buluşmasına Ümit Kıvanç, Suavi, Kardeş Türküler gibi sanatçılar da destek verecek. Buluşmaya 2 bini aşkın kişinin katılması bekleniyor.

Genç kız çığlık atınca, metrobüsteki şüpheli yakalandıMetrobüste genç kıza tacizde bulunduğu öne sürülen E.D. (61) gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber