Titiz direniş

Taksim’deki direnişin altından önceki gün Taksim Gezi Parkı’na giren eylemciler, dün sabah saatlerinde çatışmalardan ve kutlamalardan kalan çöpleri kaldırdılar

Titiz direniş

İstenmeyen görüntülerin yaşandığı ‘Gezi Parkı direnişi’ sabah saatlerinde örnek bir temizliğe sahne oldu. Müdahale ve kutlama sonrası oluşan çöp yığınları, alana çıkan eylemciler tarafından el birliğiyle temizlendi. Çoluk çocuk insan zinciri oluşturan eylemciler, belediye temizlik işçilerine destek vererek ‘çevre’ eylemine uygun bir görüntü oluşturdu.
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı, müdahalelerle geçen 5 günün sonunda önceki gün öğle saatlerinde göstericilere açıldı. On binlerce İstanbullunun akın ettiği Taksim çevresi olağanüstü bir gün yaşarken, dün sabah ise eylemin amacına yakışmayan görüntüler dikkat çekti. Yanmış, ters çevrilmiş polis araçları, sökülmüş kaldırım taşları, parçalanmış otobüs durakları, tuz buz olmuş belediye otobüslerinin yanı sıra İstiklal Caddesi’ndeki birçok banka ve işyerlerinin camları paramparçaydı.
Üst üste atılan bariyerler ve harap olmuş otobüslerin yol ortasında durması sebebiyle Taksim Meydanı ve çevresi uzun süre trafiğe kapalıydı. Gümüşsuyu, Kazancı Yokuşu ve Sıraselviler girişlerindeki yığınlar bölgedeki esnaf tarafından temizlenerek yollar açılmaya çalışıldı. Belediye temizlik görevlileri de kalabalığın azalmasıyla alanda temizlik çalışmaları yürüttü.

Titiz direniş

Taksim’de vatandaşların hep beraber yaptığı temizliğe köpeklerinin de eşlik ettiği görüldü.

Titiz direniş

Gezi Parkı’nda buluşanlar mumlarla ‘Taksim Halkındır’ yazdılar. n Fotoğraf: DHA

‘Süpürgemi kaptım geldim’
Gönüllü temizlikçilerden biri de 44 yıllık Beyoğlulu 61 yaşındaki Yaşar Kolbaşı’ydı. İstiklal caddesini süpüren Kolbaşı, “Bizim en büyük isteğimiz Taksim’in güzel olması. Onun için tabi ki de süpürgemi kaptım geldim” dedi. Elindeki poşet ile yerdeki çöpleri toplayan üniversite öğrencisi Ataman İnce ise “Eğer direnişi kazanıp parka girdiysek burayı temizlemek hepimizin görevi. Ben ilk günkü direnişe katılmıştım. Daha sonra gelemedim ama bugün temizliğe geldim” yorumunu yaptı.
Çöp toplayan vatandaşlardan Göktuğ Deveci, “Biz doğa için buradayız. Doğayı korumak için yaptığımız eylemde çevreyi kirletip temizlemezsek büyük bir çelişki olur. Bu yüzden hakkımızda yanlış yorumlar yapılmasına fırsat vermemek ve doğayı korumak için çöpleri topluyoruz” dedi. Esnaf Mehmet Coşkun, tadilat yaptıracağı için aldığı zarara çok üzülmediğini belirterek, “Bizim dükkânlarımıza bazı eylemcilerin zarar vermesi onları haklıyken haksız pozisyona taşıyor” dedi. Tadı Lokantası Genel Müdürü İrfan Bilir ise dükkanlarına polis tarafından zarar verildiğini savundu. Bilir, “İnsanlar gazdan etkilenilmesin diye bu küçücük alana 30 kişi aldık. Sonra polisler kaçan insanları dükkanımıza aldık diye bir tane de döner tezgâhımın üstüne biber gazı attı” dedi.

Kaçırılan ikinci kaptanın ağabeyi konuştuKamerun'un Douala Limanı'ndan Fildişi sahilinde bulunan Abidjan Limanı'na gitmekte olan Paksoy-1 isimli Türk yük gemi personeli korsanlar tarafından kaçırıldı. Kaçırılanlar arasından bulunduğu öğrenilen geminin 2. kaptanı olan Ersin Yılmaz'ın ağabeyi konuştu.Kaçırılan 10 mürettebatın arasında bulunduğu belirtilen geminin ikinci kaptanı Ersin Yılmaz'ın ağabeyi Muhsin Yılmaz, "İkinci kaptan Ersin Yılmaz'ın abisiyim. Dün haberimiz oldu. Ne yapacağımızı bilemedik. Hemen şirketle telefon bağlantısı yaptık. Onlar da bize gece yarısı gemiye silahlı korsanların baskın yaptığını ve onun haricinde herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını ve haber beklediklerini söylediler. Sağlık durumuyla ilgili hiç bir bilgimiz yok. Bugün öğrendiğimiz, 10 tane mürettebatı kaçırmışlar ve onlar içinde benim kardeşim de var. Kendisi 20 senedir denizci, 20 senedir kaptan. Böyle bir şey ilk defa başımıza geldi. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Kendisiyle Cuma günü telefonda görüştüm. Yola çıkacağını söyledi bana. 3 günlük yol olduğunu, Kamerun'dan Fildişi Sahili'ne gideceklerini söyledi. Pazartesi günü Fildişi Sahili'nde olacaklarını söyledi bize. Ondan sonra da haber alamadık kendisinden." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber