Toksoplazma nedir?

Toksoplazma enfeksiyonu, Toxoplasma Gondii adı verilen parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Peki Toksoplazma enfeksiyonu nasıl bulaşır? Korunma yolları nelerdir? Toksoplazma enfeksiyonu vücuda girmesiyle birlikte oluşan hastalık belirtileri şu şekilde...

Toksoplazma nedir?

Herkes için geçerli olan genel gıda hijyen kuralları anne adayları için daha önem kazanır. Toksoplazmozis hamilelikte düşüklere, ölü ya da sakat doğumlara neden olabilen ve genelde kedilerden bulaştığına inanılan bir enfeksiyon ancak bu enfeksiyon sadece kedilerden bulaşmıyor. Peki toksoplazma enfeskiyonu nasıl bulaşır?

NASIL BULAŞIR?

Enfekte etlerin çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmesi sonucu insanlara bulaşır.

Hastalık etkenini taşıyan kedilerin dışkısı ile çevre kontamine olur.

Oookist içeren kedi dışkısına konan sinek, oradan uçup ete veya diğer besinlere konar; bunu da iyi pişirmeden insanlar yerse bulaşma gerçekleşir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler birkaç hafta ile birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Çok nadiren göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli yapılan hastalarda çok daha ağır seyredebilir ve hatta ölümlere neden olabilir.

KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Toksoplazmadan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır.

Etleri iyi pişirerek yemek, meyve ve sebzeleri iyi yıkamak önemlidir.

Anne adaylarının kedilerle yakın temasta bulunmamaları önemlidir.

Özellikle dışarıda dolaşma alışkanlığı olan ev kedilerinin dışkılarında toksoplazma olma olasılığı çok yükselir temastan kaçınılmalıdır.

Hastalık hakkında insanlar bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Uygun antibiyotikler kullanılır.

Eşini sopa ile dövdü, boğarak öldürdüKocaeli’nin Darıca ilçesinde, Orhan Şahin (47) evde tartıştığı eşi Aslı Şahin’i sopayla dövdükten sonra boğarak öldürdü. Gece Aslı Şahin’i yatağına yatıran Orhan Şahin, ertesi gün polisi arayarak eşini öldürdüğünü haber verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber