Tüberküloz nedir? Tüberküloz hastalığı bulaşıcı mıdır, tedavisi nedir? (Verem)

Tüberküloz hastalığı ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Halk arasında verem olarak bilinen ve bulaşıcı olan Tüberküloz, oldukça sinsi ilerleyen bir hastalık. Peki Tüberküloz nedir ve tedavisi nasıldır?

Tüberküloz nedir? Tüberküloz hastalığı bulaşıcı mıdır, tedavisi nedir? (Verem)

Tüberküloz hastalığı insan yaşamını tehdit eden ciddi bir rahatsızlıktır. Tüberküloz hastalığı bulaşıcı olmakla birlikte erken teşhisi oldukça önemlidir. Tüberküloz hastalığının nasıl tedavi edildiğine ilişkin bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

TÜBERKÜLOZ MİKROBUNUN ÖZELLİKLERİ

Verem mikrobu, güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür.

TÜBERKÜLOZ BELİRTİLERİ

Verem hastalığının genel belirtileri arasında; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi ve çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır.

Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı ve nefes darlığı şikâyetleri görülebilmektedir.

Akciğer dışı organlardaki verem hastalığında genel belirtilerle birlikte tutulan organa göre belirtiler ortaya çıkmaktadır. Örneğin larinks (gırtlak) tutulumunda ses kısıklığı, böbrek tutulumunda idrar şikayetleri, barsak tutulumunda kronik ishal görülebilir.

TÜBERKÜLOZ TEDAVİSİ

Bugün var olan ilaçlarla verem hastalarının tamamına yakını başarı ile tedavi edilebilmektedir. Ülkemizde verem ilaçları Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz olarak verilmektedir.

MHP'li Semih Yalçın'ın oğlu Ankara Kalesi'nden düşerek hayatını kaybettiMHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu Turan İlteber Yalçın, Ankara Kalesi'nin surlarından kayalıklara düşerek hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber