Zilhicce ayı nedir? Ne zaman başlayacak?

Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Vatandaşlar arasında merak konusu olan Zilhicce ayının fazileti nedir? 2019 Dini günler takviminde Zilhicce ayının başlangıç ve bitiş tarihi yerini aldı. İşte merakla araştırılan o günler...

Zilhicce ayı nedir? Ne zaman başlayacak?

Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, tercih edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163). Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabîler, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ diye sormuşlar. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.); “Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Ancak malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.)” (Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama gibi) ardından gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da çok faziletli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN?

Zilhicce ayı bu yıl 2 Ağustos Cuma günü başlayacak. 30 Ağustos 2019 Cuma günü ise sona erecek. 31 Ağustos’ta ise Muharrem ayının ilk günü idrak edilecek.

Uzun ömürlü yaşamın sırrı; organik beslenmeAkdeniz Üniversitesi'nce yapılan araştırma sonucu çıkarılan 'Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'nda, Türkiye?de en uzun ömürlü ve sağlıklı insanların yaşadığı 10 yer arasında gösterilen Ordu'nun Gölköy ilçesinde yaşayanlar, süt, yoğurt, bal, yumurta, turşu, fındık, ceviz, kabak, fasulye ve kara lahana gibi organik ürünlerle besleniyor. Bölgenin bol oksijenli yayla havasından ve suyundan da istifade eden Gölköylüler, uzun ömürlerini üretip tükettikleri organik yiyeceklerle borçlu olduğunu söylüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber