aybastı

aybastı

Son dakika aybastı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan aybastı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan aybastı haber sayfamızda...

aybastı haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 198 aybasti haberi bulunmuştur.

Orduda heyelanlı bölgedeki evlerden bazıları yıkıldı
Ordu'da heyelanlı bölgedeki evlerden bazıları yıkıldıOrdu'da heyelanlı bölgedeki evlerden bazıları yıkıldı. Aybastı ilçesinde şubat ayında 29 evin tahliye edildiği heyelan bölgesinde bazı evler akşam saatlerinde yıkıldı. Yetkililer, yaptıkları incelemenin ardından bölgedeki bazı evlerin daha boşaltılmasına karar verdi.Ordu'nun Aybastı ilçesindeki heyelan bölgesinde çatlaklar  oluşan evlerden 3'ü tamamen yıkılırken, 1'i yana doğru yattı. İlçeye bağlı Sağlık Mahallesi Yaylıcı mevkisinde, şubat ayında 29 evin  boşaltıldığı heyelan bölgesindeki toprak kayması akşam saatlerinde devam etti.Bunun üzerine daha önce tahliyesine karar verilen evlerden 3'ü tamamen  yıkılırken, 1'i yana doğru yattı.Mahalledeki bir cami ise yaklaşık 20 metrelik toprak kaymasıyla  birlikte aşağı sürüklendi.Bölgede bazı evlerin daha tahliyesine karar verildiÖte yandan bölgede, ev ve arazilerdeki çatlak ve yarıkların büyümesi  üzerine ekiplerin yaptığı ön inceleme tamamlandı.İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Ordu Büyükşehir Belediyesi  Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü (OSKİ) ekiplerinin yaptığı incelemenin ardından mahalledeki bazı evlerin daha boşaltılmasına karar verildi.Tahliye kararı verilen evlerin sahipleri akşam saatlerinde binalarını boşaltmaya başladı.Diğer taraftan jandarma ekipleri, mahallenin giriş ve çıkışlarında  önlem alarak, vatandaşların bölgeye girmesini yasakladı.
11.09.2019Haberler
Afete maruz bölge ilan edildi
Afete maruz bölge ilan edildiOrdu'nun Aybastı ilçesinde, bir mahalledeki heyelan nedeniyle 17 binadaki 26 konut için nakil kararı verildi.Alınan bilgiye göre, Sağlık Mahallesi'nin Yağcılı mevkisindeki bazı  evlerde çatlak ve yollarda yarıkların oluşması üzerine bölgeye İl Afet ve Acil  Durum Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.Ekiplerin bölgede yaptığı inceleme sonrası bazı evlerle ilgili  boşaltılma kararı verildi.Söz konusu evlerden 10'unda ikamet eden vatandaşlar, akrabalarına  gönderildi.Vatandaşların kısa süre içinde yurtlara yerleştirileceği öğrenildi.Aybastı Kaymakamı Yusuf Beran Vuran da heyelan riskinin devam ettiği  mahallede incelemelerde bulunarak, AFAD ekiplerinden bilgi aldı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, dün Aybastı ilçesinde heyelan  olduğu bilgisi üzerine Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik ekibinin bölgede  inceleme gerçekleştirdiği belirtildi.İnceleme neticesinde heyelanlı alanın "afete maruz bölge" kapsamına  alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:"Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak üzere heyelan  bölgesinde ikamet eden 10 konut sahibi aile ilk etapta akrabalarının yanına  taşınmış olup, Kaymakamlığın koordinesinde kiralık evlere çıkartılacaklardır.  Kiraya çıkartılan ailelere, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce 8 bin 500 lira  kira yardımı yapılacaktır. 7269 sayılı Afet Kanunu kapsamında heyelan bölgesinde  kalan konut sahiplerine ilerleyen süreçte hak sahipliği çalışması yapılacak olup,  uygun yerleşim alanı bulunmasını müteakip afet konutları inşa edilecektir."
11.09.2019Haberler