Dünya
29.04.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.04.2016-2:30

Halep’te sivillere bomba yağdı

Suriye’nin Halep kentinde bir haftada ölen sivillerin sayısı 190’ı aştı. Dün, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Kızılhaç’ın hastanesi hedef olurken 6’sı doktor olmak üzere 27 kişi hayatını kaybetti. Rejim bölgesinde ise 14 sivil öldürüldü

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suriye’deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulma amacıyla Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda gerçekleşen Cenevre müzakerelerinde ilerleme kaydedilemezken, şubat ayı sonunda varılan “çatışmasızlık” kararı fiilen kalkmış durumda. Ülkede bir haftadır çatışmalar şiddetlenirken, Halep’te en az 190 sivil öldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Halep’te dün hem rejim hem de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlenen saldırılarda en az 60 kişi yaşamını yitirdi. Halep’te dün en fazla can kaybının yaşandığı yer, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Kızılhaç tarafından desteklenen bir hastane oldu. Hastane ve bitişiğindeki beş katlı bir bina, hava saldırılarının hedefi olurken, en az 27 sivilin öldüğü aktarıldı. Sınır Tanımayan Doktorlar, hastanede 14 doktor ve hastanın yaşamını yitirdiğini açıkladı. Muhaliflerin kontrolündeki bir başka mahalleye düzenlenen hava saldırısında ise 20 sivil yaşamını yitirdi. 
Muhaliflerin rejim kontrolündeki bir mahalleye havan toplarıyla düzenlediği saldırıda ise 14 sivil hayatını kaybetti. Rejimin kontrolündeki bölgelere 1300 havan ve roket atıldığı aktarıldı.

8 doktorun 6’sı öldü
Suriye ordusu, Halep’te hastanenin bulunduğu bölgeye hava saldırısı düzenlemediklerini açıklarken, konu hakkında Rusya’dan açıklama gelmedi. Beyaz Baretliler adı ile tanınan gönüllü arama kurtarma ekibi, 34 yataklı hastane ve yanındaki binaya yönelik saldırıda ölü sayısını 30 olarak açıklarken, ölenlerin altısının doktor olduğunu belirtti. Ölen doktorlardan birinin muhaliflerin kontrolündeki bölgede kalan son çocuk doktoru olduğu açıklandı. Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Suriye misyonunun başındaki Marianne Gasser, saldırıyla ilgili açıklamasında, “Saldırı Halep için hayati olan bir hastaneyi ve bölgedeki ana pediatri merkezini yok etti. Bu vahşeti durdurmaya gücü ve zorunluluğu olanlar neden öfkelerini göstermiyor” dedi. Hastanede sekiz doktor ve 28 hemşirenin çalıştığı aktarıldı. Gıda ve ilacın kalmadığını belirten Kızılhaç ise bölgede insani bir felaketin yaşandığını belirtti.
Gözemlevi, Halep’te 6 günde 133 sivilin öldüğünü açıklamıştı. Ölen sivillerin 84’ünün muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde, 49’unun da rejimin kontrolündeki bölgelerde yaşadığı aktarıldı. Dün gerçekleşen saldırılarla toplam sayı 190’ı aştı.

Bilgi YarışmasıOscar ile sinemanın en iyileri ödüllerine kavuşurken, en kötü filmlere verilen ödül hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi bilgisayar ile ilgili bir terimdir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.