Halka Arz Seferberliği Zirvesine rekor kayıt

05 Mayıs 2010

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, Halka Arz Seferberliği-İstanbul Zirvesi’ne 500’ün üzerinde şirketin kayıt yaptırdığını bildirdi.
         Erkan, zirve öncesi düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin böyle bir etkinliğe ihtiyacı olduğunu, halka arz seferberliğinin, atılması gereken bir adım olduğunu söyledi.
         Sadece SPK ve İMKB ile bunu başarabilmenin zor olacağını dile getiren Erkan, tüm Türkiye’ye ulaşabilmek ve şirketleri bilinçlendirmek gerektiğini kaydetti.
         Sermayenin tabana yayılabilmesi için herkesin katkısının gerektiğinin altını çizen Erkan, bu konuda imzaladıkları protokolle ciddi bir seferberlik başlattıklarını anlattı.
         Zirveye büyük katılım olduğunu anlatan Erkan, şöyle devam etti:
         “Zirveye 500’ün üzerinde şirket kayıt yaptırdı. İlk etapta Marmara Bölgesi’ne önem verdik ancak, seferberlik öyle bir duyuldu ki başka şirketler de kayıt yaptırdı. Bankalar, aracı kuruluşlar, bağımsız denetim şirketleri, danışman firmalar, kurumsal yatırımcılar bu toplantılara katılacak. Zengin bir içerik hazırladık. Halka arz sürecine dahil olan tüm kuruluşların bir araya geldiği, birebir muhatap olabildiği bir ortam yarattık.”
         Erkan, halka açılan şirketlerin mali yapılarının, borç, öz sermaye yönetimlerinin başarılı olduğuna dikkati çekerek, halka açılan şirketlerin kredibilitelerini yükselttiklerini, sermayeye ulaşımlarının kolaylaştığını vurguladı.
         Soruları yanıtlayan Erkan, şirketleri nasıl ikna ettikleri yönündeki bir soru üzerine, herkesi ikna etmelerinin mümkün olmadığını, şirketlere halka açılmanın avantajlarını anlattıklarını söyledi.
         1980’lerden bu yana sermaye piyasasının içinde olduğunu, ancak ilk kez bu kadar yoğun bir ilgiyle karşılaştığını anlatan Erkan, 514 şirketin zirveye katılacağını belirterek, “Bu ciddi bir ilgidir. Halka arz ile hiç ilgilenmeyen şirketler bile ziyaretlerimiz sonrasında ’aklımıza soktunuz, biz de artık düşünmeye başladık’ dedi” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN CAZİBESİ         Hüseyin Erkan, halka arzı destekleyecek ekstra önlemler veya teşvikler olup olmayacağı konusunda bir soruyu, “Özellikle yurt dışı tarafında herhangi bir önlem almaya gerek yok. Yabancı yatırımcılar büyük ilgi gösteriyor. Türkiye global krizde en hızlı toparlanan ülkelerin başında geldiği için gelişen ekonomiler arasında popüler durumda... Dünyada hakikaten yüksek miktarlarda likidite var, fonlar getiri arayışı peşinde... Bunu da gelişen ekonomilerde gerçekleştirebileceklerini bildikleri için buralara bir akış var. Konjonktürün doğru olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin cazibesi, kendi kendini sattırmaya yetiyor. Teşviklerle sermaye piyasasını büyütmek doğru bir şey değil, teşvikler geçici uygulanmalıdır” şeklinde yanıtladı.
         Her halka arzın kendi talebini yarattığının altını çizen Erkan, bundan sonraki halka açılmalarda yurt dışı yatırımcılar kadar Türkiye içindeki yatırımcılara da eğilmek gerektiği görüşünü paylaştı.
         Erkan, İMKB’nin talep tarafında da artırıcı çalışmalara başlayacağını bildirdi.
         Bu dönemdeki global sıkıntıların halka arz seferberliğini nasıl etkileyeceği konusunda ise Erkan, halka arz seferberliğinin statik bir şey olarak düşünülmemesi gerektiğini, bunun uzun yıllar sürecek bir program olduğunu vurguladı. Erkan, “Bu tip uluslararası olumsuzluklar yaşanacaktır. Ama biz başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi.
         Hüseyin Erkan, organizasyonun maliyeti konusunda ise “Şirketlerden tek kuruş para istemedik. Sponsorlarımız büyük destek verdiler. İMKB kendi imkanlarından da kullanıyor. Çok büyük maliyetler olduğunu sanmıyorum. Fazla sayıda şirkete ulaştık” dedi.
         Özellikle İSO 500 ve ikinci 500’de yer alan şirketlerin yanı sıra başka çalışmalardan da yararlandıklarını anlatan Erkan, bu zirveyi yılda ortalama 3 kez ve her ilde yapmaya çalışacaklarını, bu yıl bir tane daha gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirdi.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: