Halkapınar-Otogar Metrosu için de ihaleye çıkılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metronun üçüncü aşama ikinci kısmını oluşturan 4 bin 400 metrelik Halkapınar-Otogar hattının yapım ihalesine çıkmaya hazırlanıyor.


EFSUN YILMAZ İzmir AA

Halkapınar-Otogar Metrosu için de ihaleye çıkılıyor

Halkapınar’dan başlayıp Kamil Tunca Bulvarı’nın altından otogara ulaşması planlanan proje kapsamında her biri 6.5 metre çapında ikiz tünel inşa edilecek.
Tüneller, gidiş-dönüş olarak kullanılacak. Güzergah üzerinde 125 metre uzunluğunda 5 (Halkapınar, Vakıflar, Çamdibi, Altındağ ve Otogar) orta peronlu yeraltı istasyonu oluşturulacak. Halkapınar İstasyonu, kentin kuzey ve güneyini birbirine bağlayan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’yle kentin doğu ve batı kesimlerindeki yerleşimleri birbirine bağlayan metro güzergahıyla kesiştiği için “aktarma istasyonu ve merkezi” olarak kullanılacak. 

Türkiye’ye örnek olacak
Başkan Aziz Kocaoğlu, en kısa sürede ihaleye çıkıp çalışmanın başlatılmasını hedeflediklerini açıkladı.  Kocaoğlu, “Metroyu her gün binlerce kişinin gidip geldiği İzmir Otogarı ve bu güzergahtaki semtlerle buluşturacağız. Batıda ise Balçova ve Narlıdere metroyla tanışmış olacak. Ayrıca İzmir, havaalanı ve otogarı metroyla birbirine bağlanan sayılı kentlerden biri olması bakımından da Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: