Dünya
14.09.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.09.2013-2:30

Hindistan’da tecavüz davasında idam kararı

Hindistan’da sembol haline dönüşen ve toplu tecavüze uğradıktan sonra ölen genç kadının davasında zanlılar ölüm cezasına çarptırıldı

Sitene Ekle

Hindistan’da toplu tecavüze uğradıktan sonra hayatını kaybeden 23 yaşındaki genç kadın ile ilgili görülen davada dört zanlı ölüm cezasına çarptırıldı. Tıp öğrencisi olan kadın, aralık ayında başkent Yeni Delhi’de erkek arkadaşıyla sinema çıkışı bindiği otobüste toplu tecavüze uğramış, iki hafta sonra hayatını kaybetmişti.
Mukesh Singh, Vinay Sharma, Akshay Thakur ve Pawan Gupta adındaki sanıklar hafta başında suçlu bulunmuştu. Avukatları davayı temyize götüreceklerini açıkladı. Diğer zanlılardan 17 yaşından küçük olanı üç yıl için ıslah evine gönderilirken altıncı kişi mart ayında intihar etmişti. Zanlının hapishanede öldürüldüğüne dair iddialar da dile getirilmişti.
Özel yetkili mahkemede görülen davanın hakimi Yargıç Yogeş Hanna, “kadınlara yönelik suçların arttığı bu dönemde mahkemenin böylesi korkunç bir olaya gözlerini yumamayacağını” belirterek kalemini kırdı ve dört sanığın asılarak idamına karar verdi. Hayatını kaybeden genç kadının annesi, kızının son isteğinin gerçekleştiğine dikkati çekerek karar sayesinde adaletin sonunda geldiğini söyledi.
Mahkemenin önünde toplanan kalabalık verilen kararın ardından alkışlarla sevinç gösterilerinde bulundu.
Demir çubuklarla dövülen ve otobüsten aşağı atılan kurban, aldığı ağır yaralar yüzünden komaya girmişti. Her 14 saatte, bir kadının tecavüze uğradığı Yeni Delhi’de yaşanan bu olayın korkunç boyutları günlerce süren protestoların düzenlenmesine neden olmuştu.
Tecavüzün yüksek oranda görüldüğü ülkede cinsel saldırıları önlemek amacıyla yeni yasalar çıkarıldı. Tecavüze idam cezası getirildi. Olaya dünyanın dört bir tarafından tepkiler gelmiş, insan hakları örgütleri kadınları koruyan önlemlerin alınması için Hindistan’a baskı uygulamıştı.

 

Gün boyu süren protestolar sırasında idam çağrısı yapıldı.

 


Etiketler: Yeni Delhi
Bilgi YarışmasıOscar ile sinemanın en iyileri ödüllerine kavuşurken, en kötü filmlere verilen ödül hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Atatürk'ün naaşı Anıtkabir'den önce nerde bulunuyordu?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.