Kış Geliyor… Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Bunlara Dikkat!

Sonbaharın ve hatta kış mevsiminin etkilerini iyice hissettiğimiz şu günlerde, kapalı alanlarda daha çok zaman geçirmeye başladık. Hâl böyle olunca kış hastalıkları da kapımızı çalmaya başladı. Son zamanlarda kime hatırını sorsak çoğunlukla “Hastayım" dönüşünü alıyoruz. Peki, kışı sağlıklı geçirmek için nelere dikkat etmeli?

Hareket Edin

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte enerjimizde düşüş yaşamamız elbette normal. Ancak bu rehavete de fazla kapılmamak ve hareket etmek gerekiyor. Gün içinde 20 dakikalık yürüyüş yaparak ya da pilates ve yoga gibi kapalı alanlarda yapılabilecek sporlara yönelerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Bulunduğunuz alanları sık sık havalandırın

Virüsler sıcak ve kapalı alanları daha çok severler. Bulunduğunuz alanları belirli periyotlarda sadece
10 dakika havalandırmanız virüsleri kendinizden ve sevdiklerinizden uzaklaştırmanızı sağlayacaktır.

Hijyen kurallarına dikkat!

Kış mevsiminde hijyen kuralları çok daha fazla önem kazanıyor. Başkalarının özel eşyalarını kullanmamaya özen göstermek, hapşururken ağzımızı mendille kapatmak ve özellikle de en az 30 saniye boyunca ellerimizi yıkamak, hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor.

Susuz kalmamaya özen gösterin

En büyük yaşam kaynağımız su! Kış aylarında su içmeyi biraz ihmal edebiliyoruz. Ancak sağlıklı kalabilmek için günde en az 2 litre su içmeyi unutmamamız gerekiyor. Kendinize hatırlatıcılar yaparak ya da su içimini kolaylaştıracak tariflerle gün içinde tüketmeniz gereken hedef miktara ulaşabilirsiniz.

Bağışıklılık sisteminizi güçlendirmek ve hastalık sürenizi kısaltmak için karamürver takviyesi alın

Diyelim ki ne kadar dikkat ederseniz edin; ateş, boğaz yanması, baş ağrısı, halsizlik, tıkanıklık ve sinüs iltihaplanması gibi grip semptomlarına yakalanmaktan kurtulamadınız. Size önerimiz antioksidan ağırlıklı beslenmeniz. Çünkü antioksidan takviyesiyle hastalığı çok daha hafif ve kısa sürede atlamanız mümkün. Uzmanlar, bu anlamda antioksidan bakımından zengin kara mürver tüketimini tavsiye ediyor.

Kara mürver nedir?
Elderberry, yani en yaygın bilinen adıyla kara mürver; viral enfeksiyonlara karşı iyi gelen anti bakteriyel ve antiviral özelliklere sahip çiçekli bir bitkidir.

Nerelerde bulunur?
Yaklaşık 30 çeşidi bulunan kara mürver ve yüksek antioksidan arayanlar için ideal bir bitki olan kara mürverin en faydalısı meyvesinden elde edilen ve Avusturya'da yetiştir.

Faydaları nelerdir?
Kara mürver; ateş, boğaz yanması, baş ağrısı, halsizlik, tıkanıklık ve sinüs iltihaplanması gibi grip semptomlarına iyi gelir. Viral enfeksiyonların kısa sürede iyileşmesinde yardımcı olur.

Mor Defans Sambucol'le kış şimdi hapı yuttu!