14.11.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.11.2017-2:30 A-A+
csadic@destinationsforever.com
TÜM YAZILARI

İLK MARATONUN BİTİŞ NOKTASI; ATİNAHafta sonu tam 40 yıllık arkadaşlarımla Atina’daydım. Geçtiğimiz yıl; 1978’in sonbaharında İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan kardeşliğimizin 40’ıncı yılında ne yapalım diye düşünürken, 6A’nın Atina temsilcisi sevgili Şafak Ozan, katıldığı Atina Maratonu’ndan bir fotoğraf gönderdi. Arkasından da Kanada temsilcimiz Petek Bal’ın “Seneye yalnız kalmasın, hep beraber koşalım. Hem de 40 yılın ilk kutlaması olur” teklifi düştü mesaj kutularımıza... Haber Avustralya’dan Kanada’ya, yedi düvele yayıldı... Herkes işlerini ve izinlerini ayarladı. 10 Kasım Cuma akşamı Atina’da buluşuldu. ‘Maraton bahane, amaç eğlence’ diyerek, hızlı bir şekilde başladık sevgili Şafak ve değerli eşi Katarina’nın bizler için yaptığı Atina programına... 

Her ikisine de, 24 tane deli insanı üç gün boyunca sabırla ağırlayıp, sahip çıktıkları için kalpten teşekkürler... Biz çok eğlendik, seneye size de tavsiye ederiz.

Atina, Athena’nın şehri

Adını savaş ve bilgelik tanrıçası Athena’dan almıştır Atina. Derler ki, hem Athena’nın hem de denizler tanrısı Poseidon’un gözü varmış bu masalsı şehirde ve anlaşamamışlar aralarında şehrin adını kimin koyacağına... Sonunda bir yarışma yapılmasına karar verilmiş. ‘Her kim ki şehre en faydalı hediyeyi sunar, şehrin de sahibi o olur’ denmiş. İlk olarak Poseidon gelmiş ve üç başlı mızrağıyla Akropolis’in kayalıklarına vurmuş. Vurmasıyla bir kaynak peydah olmuş ve sular akmaya başlamış... Ama denizlerin hakiminin açtığı kaynaktan doğal olarak tuzlu sular akıyormuş. Athena gelmiş ardından... O da mızrağıyla dokunmuş kayalıklara ve bir zeytin ağacı boyvermiş anında kayaların arasında... Yiyecek, yağ ve odun demek olan zeytin ağacını tercih etmiş şehrin halkı ve Athena kazanmış yarışı. Şehrin adı Atina, sembolü de zeytin dalı olmuş o günden sonra...

Maraton heyecanı

M.Ö 5. yüzyılda Mezopotamya’nın kuzeyinden gelip önce Anadolu’yu kontrol altına alan Persler, sonrasında Atina’yı işgal için yola çıkar ve 100 bin kişilik ordularıyla Yunanistan’ın Maraton bölgesine varırlar. Planları 10 bin kişilik Atina Ordusu’nu yenip, karadan Atina’ya ulaşmaktır. Ama Atinalılar kazanır savaşı... Komutanları Miltiades emrindeki askerlerden Pheidippides’i Atina’ya gönderir hemen. Pheidippides, 42 bin 195 metre uzaklıktaki Atina’ya koşarak gider ve savaşı kazandıklarını ancak Persler’in bir ihtimal gemileriye yine gelebileceklerini söyler. Olduğu yere yığılır ve can verir. Bugün savaşın yapıldığı yerde Maraton adlı bir kasaba var ve 1896’daki ilk modern olimpiyatlarda koşulan Atina rotası da hâlâ duruyor. 12 Kasım’da 50 bin sporcunun katıldığı 35’inci Atina Maratonu’nda ise Kenyalı atlet Kalalei Samuel, 2.12.17 ile birinci oldu. Bizim ekibe gelirsek; erkekler 5 km.’de ev sahibimiz Şafak, 10 km.’de Korhan, kadınlar 10 km.’de ise Korhan’ın eşi Marianne, en iyi dereceleri yaptı.

Mutlaka görülmesi gereken yerler:

Anafiotika  

Akropolis

Lykavittos Tepesi

Syntagma Meydanı

Arkeoloji Müzesi

Akropolis Müzesi

Ermou Caddesi

Plaka Monastiraki

Çisdirakis Camisİ

 Bitpazarı Exarchia

Kolonaki

Kifisia

Panathinaiko Stadyumu

Yemek ve Eğlence

Türkler’in aç kalmasının mümkün olmadığı tek ülke burası. İsimler de tatlar da kesinlikle aynı. Kifisia’da, En Eladi ve Elaias Gi, Monastiraki’de, Dia Tafta, Metaxourgeio’da Alerio, Plaka’da Scholarchio, Pire’de Ammos restoranlarını not edin bir kenara.

Gece hayatı

Gazi semtindeki kulüp ve barlar eğlenmek isteyenlerin ilk adresi. Ayrıca Plaka’da Bretto, Syntagma’da Seven Joker’s ve Alexander’s Bar, Avramitiou Caddesi’nde, 6 D.O.G.S. diye adlandırılan cafe ve barlar, Rembetiko isteyenler için ise Omonia’da Stoa Ton Athanaton var. Şafak’ın seçimi ve bizim de çok eğlendiğimiz mekan ise
Kifisia’daki Oozora Bar.

Ne kadara mal olur?

Erken rezervasyon ile 100-125 euro arasında uçak bileti almak mümkün. 
Benim tercihim hem İstanbul hem de İzmir’den uçuşları olması ve fiyat performans uyumundan dolayı Agean  Havayolları. Konaklama konusuna gelirsek Atina’da seçenek bol. Plaka’da 3-4 yıldızlı otellerde 50-60 euro’ya iki kişilik oda bulmak mümkün. 

Biraz kendimizi şımartalım derseniz tercihiniz Grande Bretagne ya da Atina Hilton olabilir.
 

 

 

 

Etiketler
Bilgi YarışmasıHangisi yüzme stilleri arasında yer almaz?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.