Dünya
11.01.2016 - 23:27 | Son Güncelleme: 11.01.2016-23:28

İran'dan nükleer anlaşma yolunda dev adım!

Nükleer anlaşma doğrultusunda İran'daki Arak Ağır Su Reaktörü'nün sökülerek, çimentoyla doldurulmasına başlandığı bildirildi.

Sitene Ekle
İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Atom Enerjisi Kurumu, reaktörün sökülerek çimentoyla doldurulması işlemine başlandığını açıkladı.
 
Haberde konuyla ilgili detay verilmedi ancak yarı resmi Fars haber ajansına konuşan, ismini açıklamayan yetkili, reaktördeki işlemlerin tamamlandığını ve çelik tankların betonla doldurulduğunu belirtti.
 
İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında geçen yıl 14 Temmuz'da Viyana'da nükleer anlaşmaya varmıştı. Anlaşmadaki önemli yükümlülüklerden biri de "Arak reaktörünün modernizasyonu"ydu.
 
Anlaşmada İran'ın, Arak Ağır Su Reaktörü'nü hafif su reaktörüne dönüştürmek ve tıbbi araştırmalar yapmak üzere yeniden tasarlaması öngörülüyordu.

Üniversite tercinde doğru karar vermenizi sağlayacak öneriler


Bilgi YarışmasıMüzik eserlerinin sözlerinin yazılı olduğu metine ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Gecekondu hangi takımın grubudur?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.