Ege

17.10.2009 - 01:00 | Son Güncelleme: 17.10.2009-18:32

Egeli belediyelerde işçi çok, memur yok

Belediyelerde kadro dengesizliği giderek artıyor. Siyasi kaygılar işçi sayısını artırırkengerekli memur sayısı düşüyor. Bu nedenle de hizmette ciddi sıkıntılar yaşanıyor

Sitene Ekle
Egeli belediyelerde işçi çok, memur yok

BERİVAN ARSLAN Milliyet-DHA

- Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu (CHP): İşçilere göre memur kadromuz daha az. Bu yüzden bazı konularda sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle teknik personelin az olmasından dolayı işler yeteri kadar hızlı ilerlemiyor. Proje çizimlerinde tıkanıklıklar yaşanabiliyor. Önceki dönemde alınan personelin maaşları bütçenin yüzde 30’unu aştığı için, yeni alım da yapamıyoruz.

‘Hamili kart yakınımdır’
- Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok (MHP): Personel kadromuzda müthiş dengesizlik söz konusu. Öyle ki, memura ihtiyaç varken, “Hamili kart yakınımdır” mantığıyla hareket edilip, ya işçi alınmış ya da sözleşmeli personel alımına gidilmiş. 657’ye göre memur alımı yapıldığında merkezi atamaya gidildiği için bu yola başvurmuşlar. Dolayısıyla sözleşmeliyi müdür olarak atayınca, üniversite mezunu olduğu halde imza yetkisi de bulunmuyor. Bu da birçok konuda sıkıntı yaşamamıza neden oluyor.

Memur açığı çok fazla
- Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan (CHP): İki dönemdir yönetimde olduğumuz için kadromuzda böyle bir dengesizlik söz konusu değil. Ama norm kadroya geçildiğinden beri bizde de memur açığı çok fazla. Yasaya göre belirtilen kadroya yalnızca belirtilen sayıda alım yapılabildiği için birçok bölümde sıkıntı yaşanıyor. Yasal olarak bütçenin yüzde 30’u üzerine çıkamadığımız için açığı kapatabilmek amacıyla ya örneğin itfaiye kadrosuyla personel alıp ihtiyaç duyulan başka bir bölüme kaydırma yoluna gidiyoruz ya da memurun yapacağı işi sözleşmeli personele yaptırıyoruz.

363 işçi fazlası var
- Denizli Belediyesi: 668 işçi, 439 memur, 96 sözleşmeli personel, 30 da geçici işçi var. Yetkililere göre 363 işçi fazlası, 171 memur açığı var.

Bütçenin yüzde 70’i maaşa
- Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün (MHP): Bizden önceki yönetim, 2004’te göreve geldiğinde 630 personel varmış. Görevi devraldığımız 2009’a gelindiğinde bu rakam bin 280’e çıkmış. Şu an belediye gelirinin yüzde 70’i personel harcamalarına gidiyor. Taşeron işçi sayısı da oldukça fazla. Buna karşın memur sayımız çok az. Şu an 600 kişilik norm kadromuz var. Ancak bakanlık sınav açmadığı için memur alımı yapamıyoruz. Memur eliyle yapmamız gereken işleri, işçilere yaptırmak zorunda kalıyoruz.

‘Emekli olmayın’ diyoruz
- Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün (CHP): 10 yıldır görevdeyim. Personel kadrosunda bizimle ilgili bir sorun yok. Ancak, kanunun getirdiği mecburiyetten kaynaklı şişkinlik var. “Esas olan hizmet alımıdır” diyen yasa, altı aydan fazla çalışan işçilerin de kadroya alınması zorunluluğunu getirdi. Biz de birkaç aylığına çalıştırdığımız mevsimlik işçileri kadroya almak zorunda kaldık. Yasa gereği memur eliyle yapılması gereken işleri, işçi eliyle yapmak zorunda kalıyoruz. Emekli memurun yerine yenisini alamadığımız için de bu düşüncede olanlara, “Gitme, kal” diyoruz.

İşçi cumhuriyeti gibi
- Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan (MHP): Geçen dönemlerde kadroların şişirilmesinden dolayı belediye işçi ordusu haline gelmiş. İşçi ve memur sayıları o kadar dengesiz ki, 273 olması gereken memur sayısı 125. İşçi kadrosuna bakıldığında ise korkunç tablo ortaya çıkıyor. 257 olması gereken işçi sayısı geçmiş dönemde yapılan şişirmelerle 392’ye yükselmiş. Tabloya bakıldığında Uşak Belediyesi resmen bir işçi belediyesi. Aradaki dengeyi kurmak için, emekli olan işçilerin yerine sürekli memur talebinde bulunuyoruz. Rakamlar böyle olunca da vatandaşa hizmette sıkıntılar yaşanıyor, verim de düşüyor.


Etiketler:
Mimar Sinan,İstanbul'un orta yerini gösteren sütünu nereye dikmiştir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.