Dünya
28.07.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.07.2015-2:30

IŞID’in üssü Rakka’ya ikmal yolu kesildi

Suriye’nin kuzeyinde YPG güçleri üç haftadır çatıştıkları IŞİD’li militanları yenilgiye uğratarak Sirin kasabasının tamamında kontrolü ele geçirdi. Sirin’in üzerinde bulunduğu yol Halep ve Rakka’yı birbirine bağlıyor

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

 
Suriye’nin kuzeyinde cihatçı örgüt IŞİD’e karşı savaşan Kürt güçleri stratejik bir noktayı ele geçirdi. Londra merkezli, sahadaki muhalif haber kaynaklarına dayanan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Direktörü Rami Abdül Rahman, YPG’nin Sirin kasabasının tamamında dün kontrolü sağladığını açıkladı.
M4 yolu üstünde  
Sirin kasabasının önemi üzerinde bulunduğu yoldan kaynaklanıyor. IŞİD’in Suriye’deki üssüne dönüşen Rakka ve ülkenin ikinci büyük kenti Halep’i birbirine bağlayan “M4” adlı otoyolun üzerinde yer alan Sirin’in YPG’nin eline geçmesi cihatçıların ikmal yolunun kesilmesi anlamına geliyor. Cihatçıların ve askeri malzemelerin taşındığı yolun kesilmesi,;IŞİD’in Halep’te hem Kürt güçleri hem de farklı muhalif gruplarla savaşan cihatçılara yardım götürmesini engelleyecek. 
 
 
‘Saldırılar azalacak’
Gözlemevi Direktörü Rahman, Halep’in Kürtlere yönelik saldırıları örgütlemede bir üs gibi kullanıldığına da dikkat çekerek “Bu tarz saldırılar da azalacaktır” dedi. Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki Sirin’e 40 kilometre uzaklıktaki Kobani’de yaşayan Kürt aktivist Mustafa Ebdi AFP’ye yaptığı açıklamada, YPG güçlerinin intihar saldırısı şüphesiyle Sirin’de dikkatle hareket ettiğini belirtti. 
Kürt güçleri üç hafta önce, 6 Temmuz’da Sirin üzerine taarruzu başlatmıştı. YPG’nin ilerleme çabasına ABD önderliğindeki uluslararası koalisyon da havadan saldırılarla destek vermişti. Ocak ayında YPG, hava saldırılarının da yardımıyla Kobani’ye yönelik IŞİD saldırısını bertaraf etmişti. 16 Haziran’da da Türkiye sınırındaki Tel Abyad’ın YPG’nin eline geçmesiyle Rakka’ya yönelik silah ve savaşçı akışı kesilmişti. 
Haseke’de IŞİD sıkıştı
Suriye’nin kuzeydoğusunda rejim ve Kürt güçlerinin farklı bölgelerini kontrol ettiği Haseke’ye 25 Haziran’da başlayan IŞİD saldırısına karşılık ordu ve YPG ilerleme kaydetti. Bir aydan uzun süredir devam eden şiddetli saldırılar karşısında Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı orduyla Kürt güçleri ilk kez, IŞİD’e karşı beraber hareket etmeye başlamıştı. Suriye resmi haber ajansı SANA’ya konuşan vali, ‘Haseke’nin tamamen güven altına alınması için son aşamaya gelindiğini’ öne sürdü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD güçlerinin şehirde sadece iki küçük alana; El Zuhur ve El Şeria’ya sıkıştığını bildirdi. Gözlemevi, rejim ordusunun IŞİD mevzileri arasındaki ikmal yollarını kestiğini belirtti. Haseke’nin güneyindeki Sakan el Şababi’de ordunun rejim yanlısı silahlı güçlerin yardımıyla ilerlediği duyuruldu. IŞİD tehlikesinin püskürtülmesiyle Haseke’den kaçanlar geri dönmeye başladı.

Bilgi YarışmasıKabıyla birlikte tartılan bir nesnenin kabının ağırlığına ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Ferrarisini Satan Bilge" adlı roman, hangi yazarındır?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.