Dünya
08.10.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 08.10.2017-2:30

İspanya’da halktan diyalog çağrısı

Bayrak taşımayan ve siyasi sloganlardan uzak kalmaya özen gösteren İspanyollar, diyaloğun başlatılması gerektiğine dikkati çekmek için beyaz kıyafetler giydi. Bazı bölgelerde ise İspanyol bayraklı protestolar vardı.

Sitene Ekle
İspanya’da binlerce kişi, ülkenin doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi’nde bağımsızlık yanlısı girişimlerin yol açtığı siyasi, ekonomik ve sosyal gerginliğe karşı meydanlara çıkarak “Konuşalım” temalı eylem  yaptı. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan mesajlarla, Katalonya başta olmak üzere İspanya’nın birçok bölgesinde düzenlenen eylemler için belediye  binalarının önündeki meydanlar seçildi. 
Eylemlerde bayrak taşımayan ve siyasi sloganlardan uzak kalmaya özen gösteren İspanyollar, çözüm bulmak adına siyasetçiler arasında diyaloğun başlatılması gerektiğine dikkati çekmek için beyaz kıyafetler giydi. “Konuşalım” yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi, “Siyasetçiler daha fazla böyle devam edemez. Çünkü bizi karşı karşıya getirip bölüyorlar. Bu ülke bir kere iç savaş gördü. Bir dahasını hak etmiyor.” mesajını vermeye  çalıştı. Barselona Belediyesi ve Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlık Konutu’nun bulunduğu Jaume Meydanı’nı dolduran kalabalık da Katalanca ve İspanyolca “konuşalım” yazılı dövizler taşıdı.

AB’yi de korkuttu
Öte yandan, referandum krizi Avrupa Birliği’nde de (AB) rahatsızlığa neden oldu. Reuters’ın haberine göre, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Katalonya krizini hakkında telefonda görüştü. Krizin İspanyol ekonomisine etkisi ve polis şiddeti AB üyelerinde rahatsızlık yaratırken, bazı AB ülkelerinin ise, bağımsızlık referandumunun Avrupa’nın diğer bölgelerindeki ayrılıkçı hareketlere neden olabileceğinden dolayı endişeli olduğu kaydedildi.
 

Bilgi YarışmasıDeyimi tamamlayın: "Anca beraber, (............) beraber."
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    JT olarak bilinen Amerikalı ünlü şarkıcı ve aktör hangisidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.