Pazar

01.10.2017 - 02:30

İstanbul yeniden yükselişte

Sitene Ekle
Son durum  |  Çağdaş Ertuna cagdas.ertuna@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »
Contemporary İstanbul’un kurucusu Ali Güreli, geçen yıl Londra’daki sanat fuarını birlikte gezerken “Frieze sanat takviminde sezonun başlangıcı olarak kabul edilir” demişti. Londra’daki fuarı gezerken bir İngiliz’den daha çok tanıdıkla karşılaşmıştık. Nedeni belliydi, Türkiye’den çok önemli koleksiyonerler sırf Frieze için Londra’ya gelmişti.

O zaman Ali Güreli eklemişti, “Buradaki ilgiye bakılırsa, Contemporary İstanbul’un da iyi geçeceği sonucunu çıkarmak mümkün.” Oysa Türkiye’den sadece iki galeri katıldı geçen yıl Frieze’e, Rampa İstanbul ve Rodeo. Özellikle Rampa’daki Hüseyin Bahri Alptekin işleri çok ilgi gördü.

Derken o seyahatte çok önemli bir karar alındı, her yıl kasımda yapılan Contemporary İstanbul eylül ayına çekildi. Hem İstanbul Bienali’nin rüzgarından da faydalanabilmek, sinerji yaratmak hem de sanat takviminde sezon açılışını yapabilmek için.

Frieze’e ilgimiz azalır mı?

Yine geçen yıl Frieze’i gezerken fuarda eserler kadar ilgi gören bir bölüm de restoranlar demiştim. Malum her yıl daha da çok restoran seçeneği ekleniyor fuara. En büyük alan, en popüler restorana ayrılıyor, geçen yıl Petersham Nurseries seçilmişti. Gerçekten de bitkilerle küçük bir kopyasını yaratmışlardı fuar alanında. Hemen Contemporary Istanbul’un kurucusu Ali Güreli’ye sormuştum, “Bizim fuarda neden böyle restoranlar yok?” diye. Borsa’nın Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ile anlaşmasından kaynaklandığını anlatmıştı. Kim bilir, belki Borsa’yı da satın alan D.ream ileride, diğer markalarıyla da Contemporary Istanbul’da boy gösterir ve fuara da markalarına da daha da değer katar diye yazmıştım o zaman.

Bu yıl Contemporary İstanbul’da gördük, Fenix ve Capricorn fuar boyunca tıklım tıklımdı. Zaten fuarda da özellikle son gününde izdiham yaşandı. Sanat sezonu sadece bizim için değil, uluslararası sanat takipçileri için de eylülde İstanbul’da açıldı bu yıl. Şimdi önümüzdeki hafta Londra’da Frieze başlıyor. Geçen yıl Türkiye’den katılım çok yüksekti, bakalım bu yıl da katılım bu kadar yüksek olacak mı? Yoksa sezonu İstanbul Bienali, Ai Weiwei sergisi ve Contemporary İstanbul’la açtıktan sonra Frieze’e ilgimiz azalır mı, yoksa tam tersine sezonu bu kadar hızlı açmışken daha da coşkuyla mı devam edilir haftaya göreceğiz. 4 Ekim’deki ön izlemeden sonra fuar 5 Ekim’de açılıyor, 8 Ekim’e kadar devam ediyor. Yolunuz Londra’ya düşerse kaçırmayın!

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.