05.11.2016 20:18 | Son Güncelleme:
Musa KESLER / HABER MERKEZİ

İşte Diyarbakır'ı kana bulayan PKK'lı hain bombacı!

Diyarbakır'daki kanlı saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı teröristin kimliği ortaya çıktı. Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde dün bomba yüklü araçla  düzenlenen saldırının, bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiğini belgeleyen telsiz konuşmaları da basına yansıdı. Saldırıyı, Kemal Hunres isimli  terörist gerçekleştirdi. Teröristin kanlı saldırıyı 3 ton patlayıcı ile yaptığı net bir şekilde kayıtlarda yer aldı.

Diyarbakır Valiliğinin, saldırıyı PKK'nın gerçekleştirdiği yönündeki  açıklamasına dayanak gösterdiği, Rojyar, Andok, Ararat, Akdağ, Agiri ve Rojhat  çağrı kodlarının kullanıldığı 09.19-09.35 saatlerindeki telsiz görüşmelerinde,  teröristlerin birbirleriyle saldırının nasıl ve kim tarafından düzenlendiğini en  ince detaylarına kadar paylaştıkları belirlendi.
Teröristlerin Rojyar ve Andok çağrı kodlarını kullanılarak yaptıkları  görüşmede, arazi şartlarından dolayı başlangıçta irtibat kurmakta zorlandıkları  anlaşıldı. Telsiz kayıtlarından bazı bölümler şöyle:

Rojyar: Sizin bu eylem ile ilgili bilginiz var mı?

Andok: Evet, evet.

Rojyar: Tamam peki, ayrıntı var mı?

Andok: Ya dedim ki fedai eylemidir.

Rojyar: Fedai eylemi mi?

Andok: Evet, evet.

Rojyar: Tamam anlaşıldı. Alışer devrede mi?

Andok: Biz sesini almadık.

Aynı gün başka frekanstan 09.25-09.26 saatlerinde Ararat ve Rojhat  çağrı kodları kullanılarak teröristler arasında gerçekleşen görüşmede ise örgüt  üyelerinin saldırıyı gerçekleştiren grubu tespit etmeye çalıştıkları belirlendi.  Bu görüşmenin kayıtlarında teröristler arasında şu diyaloglar yer aldı:

Rojhat: Andok'a çağrı yaptık.

Ararat: Tamam.

Rojhat: Bir şey diyor musunuz?

Ararat: Yok. Basına yansıyan eylem fedai eylemidir. Tamam.

Rojhat: Basına yansıyan değil mi?

Ararat: Doğrudur.

Rojhat: Tamam arkadaş.

Ararat: Tamam, diğerinde sicil falan atarız.

Rojhat: Tamam peki. Andoklar bugün bilgi verirler mi?

Ararat: Vallahi zor.

Rojhat: Tamam yani, Andokların tarafındaki arkadaşlar yaptı değil mi?

Ararat: Evet. Evet.

Rojhat: Tamam.

Andok ve Agiri kodlarıyla teröristlerin bu sabah 09.30-09.35  saatlerinde gerçekleştirdiği telsiz görüşmesinde ise terör saldırısının detayları  şöyle paylaşıldı:

Andok: Arkadaşlar ayın 4'ünde sabah saat 08.05'te yaklaşık 3 ton  patlayıcı yüklü bir araçla Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bağlı çevik kuvvet  binası ve terörle mücadele binasına yönelik fedai bir eylem düzenliyor.

Agiri: Tamam.

Andok: Patlama sırasında yoldan geçen bir otobüs ve transit de  etkileniyor. Bu eylemi Kemal Hunres arkadaş gerçekleştiriyor. Bu eylem başkan  üzerindeki tecrit, Türk devletinin saldırıları, Rojova'nın işgali, kuzey kalkına  yönelik yapılan saldırı ve bu son süreçte şehit olan arkadaşların intikamı için  yapılmıştır.
Agiri: Tamam.

Ararat: Andok.

Andok: Dinliyorum,

Ararat: Onu (Saldırı gerçekleştiren terörist Kemal Hunres) Kemal  Hakkari diye ver raporlarında, öyledir tamam mı.

Andok: Tamam arkadaş.

Andok ve Akdağ kodları arasında bu sabah 09.19-09.24 saatlerinde  yapılan telsiz görüşmesinde de güvenlik güçlerinin operasyonlarının devam ettiği  bilgisi paylaşılarak saldırının planlandığı gibi gerçekleştiği belirtildi.

Andok: Bu araç tam yerde patladı değil mi?

Akdağ: Doğru.

Andok: Ya diyorlar bir araç engellemiş, kaza olmuş

Akdağ: Yok yok, öyle bir şey var ama...

Andok: Yani tam hedefine ulaşmış. Peki arkadaş dışarı çıkmış mı  yoksa...

Akdağ: Vallahi bilgi yok ama.

Andok: Şehit Brusk mu?

Akdağ: Doğru.

Andok: Oldu, tamam.

Uluslararası haber ajansının iddiası

AA muhabirinin konuya ilişkin bilgi aldığı kaynaklar, saldırıyı  DEAŞ'ın üstlendiğini öne süren uluslararası bir haber ajansının referans aldığı  Mısır asıllı muhabir Ahmet Aboulenein'in bir güvenlik kaynağına dayandırdığı  haberde, patlayıcı yüklü aracın park halinde olduğunun belirtildiğine dikkati  çekti. Kaynaklar, bu tür çelişkilerin yer aldığı haberin kasıtlı yazıldığı ve  asılsız olduğunu kaydetti.Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0