Gündem
27.09.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.09.2013-2:30

İşte yeni miting alanı

Yenikapı’da 518 bin metrekare deniz doldurularak oluşturulan miting ve gösteri alanı inşasında son viraj dönüldü. Meydan inşaatının Mart 2014’te yapılacak yerel seçimler öncesi tamamlanması için yoğun mesai harcanıyor

Sitene Ekle

ARİF BALKAN İstanbul

İstanbul’da Samatya’dan Yenikapı vapur iskelesine kadar uzanan sahil alanında deniz doldurularak yapılan miting ve gösteri alanının inşaatında sona gelindi. Nisan ayında yapımına başlanan 1 milyon kapasiteli meydan inşaatının yüzde 95’lik kısmı bitti. “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” adı verilen dev miting ve gösteri alanı inşaatında dolgu işlemleri birkaç gün önce sona erdi. Deniz altındaki kayaların temizlenmesiyle başlayan, ardından deniz tabanına dökülen binlerce kamyonluk dolgu malzemesiyle oluşturulan meydan için artık son rötuşlar yapılıyor. Meydan üzerinde yapılacak peyzaj işlemleri için malzemelerin getirilmesi işlemlerine başlanıldığını söyleyen inşaat yetkilileri, Ekim ayından itibaren dolgu alan üzerinde peyzaj çalışmalarının başlayacağını kaydetti. Meydanın yoğun mesai harcanarak yerel seçimlerin de yapılacağı 2014 Mart ayına yetiştirileceğini belirten yetkililer gece gündüz inşaatın sürdüğünü söyledi.

518 bin metrekare dolgu
Yenikapı sahilinde, 518 bin metrekaresi dolgu, toplamda 715 bin metrekare büyüklüğündeki meydanda miting, gösteri, konser gibi birçok etkinlik düzenlenecek. 1 milyon kişi kapasiteli meydan ve çevresinde yaklaşık 3 bin araçlık açık otopark olacak. 715 bin metrekarenin 450 bin metrekaresi yeşillendirilerek, park olarak hizmet verecek. Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri için kulübeler, kafe, büfe, restoran ve sergi alanları ile ahşap iskeleler ve engelli locaları olacak. Meydanın altına, 2,5 milyon nüfusun atık suyunun arıtılacağı “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” de kurulacak.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıHangisi yumurta, sivri biber ve domates ile yapılan bir yiyecektir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.