Pazar

08.10.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 08.10.2017-2:30

Japonya’nın robotik işgücü

Japonya azalan ve yaşlanan nüfusunun yarattığı eksikliği robotlarla dolduruyor.  Ülke havaalanlarında, hastanelerde ve hatta kiliselerde robotları kullanacak

Sitene Ekle

KAYNAK: FT, ÇEVİRİ: MERT SİSA

Yaşlı nüfus, devletlerin en büyük sorunlarından biri. 65 yaş üstü nüfusun birçok ülkede artması ülkelerin geleceğini tehdit ediyor. Japonya Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre ülkenin nüfusu 2065 yılına kadar üçte birine inecek. Üstelik 2065’te ülke nüfusunun yüzde 40’nı 65 yaş üstü bireyler oluşturacak. Bu sorunu ciddiye alan ülke çözümü robotik araştırmalarda bulmuş. Hayatın her yerinde robotları günlük işleyişe sokmayı hedefleyen yetkililer devletin desteğiyle de bu yatırımların meyvelerini almaya başladı bile.

“Nazik bir dokunuşa  sahip güçlü robot”

’Robear’’ adı verilen robot ilk örneklerden... Yardıma muhtaç yaşlı bireylerin gündelik yaşamına yardım eden, onları ev içinde istedikleri yerden tekerlekli sandalyelerine kadar götüren “Robear”ı geliştiricileri onu “Nazik bir dokunuşa sahip, güçlü robot’’ olarak tanımlıyor. “Paro” ise küçük bir robot olarak tasarlanmasına rağmen büyük bir sorumluluğa sahip... Minyatür bir fok olarak tasarlanan bu robotun görevi yaşlıların bunamasını engellemek. Paro, farklı sensörleriyle daha önceki hareketlerinizi size hatırlatarak yardımcı oluyor. Robotik gelişmeler sadece yaşlılara özel değil. “Vevo” adlı sevimli ayı ise çocuklara özel... Vevo’nun görevi uyuyan çocukların kalp ritimlerini ve hareketlerini kontrol etmek. Herhangi bir durumda da bunu bildirmeye programlanmış.  Japonya, hayatın her alanında, havaalanlarında, hastanelerde, tren istasyonlarında hatta kiliselerde bile robotları kullanmaya hazırlanıyor. Zaten robotik sektörün yüzde 30’luk bölümü Japon şirketlerin kontrolü altında. Bu da Japonya’nın bu konuda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. 
 


©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.