Ankara

Yerel Haber
08 Aralık 2015 - 10:58

KADIN DERNEKLERİNDEN SATIKADIN’A ZİYARET

IHA

Kadın dernekleri üyesi bir grup kadın, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümünde Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) ilk kadın milletvekillerinden Satıkadın’ın Kazan’daki mezarını ve adına yapılan müzeyi ziyaret etti.
Türk Kadın Konseyi, Kadınlar Birliği ve Dayanışma Konseyi, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu üyesi kadınlar önce Satıkadın’ın mezarını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu, dua edip mezara çiçek bıraktılar.
Satıkadın’ın kişisel eşyaları ve yaşadığı dönemde kullanılan araç gereçlerin sergilendiği müzeyi beğeni ve hayranlıkla gezen ziyaretçiler bol bol fotoğraf çektiler. Kadınlar ziyaretçi defterine duygu ve düşüncelerini yazarak, müzede adeta tarihi bir yolculuğa çıktılar.
Satıkadın ile aynı adı taşıyan torunu Satı Öztürk ziyaretçilere müzede sergilenen eşyalar ve Satıkadın hakkında bilgi verdi.
Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Ankara Kulübü Başkanı Saadet Gökalp, Satıkadın Müzesi’ni ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Çünkü Satıkadın Ankara’nın ilk kadın milletvekili. Köyden çıkıp meclise kadar ulaşabilen kadınlarımızın güzel bir örneği. Tabii bunda en büyük pay büyük atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün. 18 kadın ilk meclise giren kadınlar, hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz ve onların devamı olmak için ve onların yaptığı ya da çizdiği yoldan yürüyebilmek için biz her zaman varız. Satıkadın’ın mezarını ziyaret etmek, ona bir Fatiha okumak bizim gönül borcumuz ama onun dışında yaşadığı yeri görmek, müze haline getirilmiş olması da ayrıca vefa duygusu. Kazan Belediyesine de ayrıca teşekkür ediyoruz bizi bu güzel güne misafir ettikleri için çok mutluyuz. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz’’ dedi.

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

3°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.