Cumartesi

03.06.2017 - 02:30

Kadın süper kahraman hoş geldi

“Wonder Woman” benzer çizgi roman uyarlamalarından kadın bir yönetmen Patty Jenkins tarafından çekilmesi ve kadın bir süper kahramanı merkeze almasıyla ayrılıyor

Sitene Ekle

Patty Jenkins’in (“Cani”nin yönetmeni) imzasını taşıyan, kadın yönetmen tarafından çekilen kadın süper kahraman filmi “Wonder Woman”,  DC Comics evrenine başarılı bir halka ekliyor. Film, eğlenceden fazlasını vaat etmese de Batman ve Süperman gibi ticari sinema izleyicisine bilindik kahramanlar arasına bir tazelik getirmeyi başarıyor. 


Wonder Woman’ın köken hikayesini izlediğimiz film, mistik bir adada yaşayan sırf kadınlardan oluşan Amazon toplumunun küçük prensesi Diana’nın annesi tarafından savaşmadan yetiştirilme çabalarıyla başlıyor. General Antiope tarafından gizlice eğitilen Diana, annesinin de onayıyla savaş becerilerini geliştiriyor. Savaş, I. Dünya Savaşı’ndan adaya düşen ABD casusu Steve Trevor’la kapılarına geliyor. Bu savaşın Ares’in marifeti olduğunu düşünen Diana, onu yenmek için Trevor’la birlikte savaşın kalbine bir yolculuğa çıkıyor ve insanlar, savaş, dram ve 20. yüzyıl dünyasıyla tanışıyor.   

Filmin akıcılığı ve rahat izlenmesinde en büyük paye Wonder Woman’ı canlandıran Gal Gadot’un etkileyici performansında gizli. Film, Wonder Woman’ın insanlık dramlarını görmesi ve modern dünyadaki şaşkınlığının yarattığı komedi ve elbette aksiyonla ilerlerken, akılda kalmayan ancak izlerken iyi zaman geçirten bir ticari sinema örneği. 

Haftanın diğerleri

“Kaptan Düşükdon: Destansı İlk Film / Captain Underpants: The First Epic Movie”, Dav Pilkey’in aynı adlı çocuk kitaplarının animasyon uyarlaması. David Soren’in yönettiği film, şakacı iki okul çocuğunun okul müdürlerini bir süper kahraman olduğuna inandırmasının ardından yaşanan olaylara odaklanıyor.

lNirpal Bhogal’ın yönettiği İngiltere yapımı korku filmi “Şeytanın Doğuşu / FirstBorn”, bebekleri yeni doğan bir çiftin yaşadıkları dehşet verici olayları anlatıyor.

Haftanın yerli filmlerinden biri Bahadır Abşin’in imzasını taşıyan “Bambaşka”. Başrollerini Buse Sevindik ve Caner Tanrıverdi’nin paylaştığı film, bir aşk hikayesini konu alıyor. Gülşen Güner’in yönettiği korku filmi “Nefrin”, Arda Kural ve Tuğba Özay’ın rol aldığı bir yapım.

1980 sonlarının televizyon dizisi “Sahil Güvenlik / Baywatch”, sinema uyarlamasıyla dönüyor. Yönetmenliğini Seth Gordon’ın üstlendiği filmin başrollerinde  Dwayne Johnson, Zac Efron ve Priyanka Chopra bulunuyor. Film, bir sahil güvenlik ekibinin bulundukları bölgenin güvenliğini tehdit eden suçlulara karşı verdikleri mücadeleyi konu alıyor. Hollywood’ın ısıtıp ısıtıp önümüze sunduğu yemeklerin sonuncusu tahmin edilebileceği gibi iyi eleştirilerle karşılanmadı.

30 yıl sonra “Anayurt Oteli”

Yusuf Atılgan’ın romanından Ömer Kavur tarafından sinemaya yaklaşık 30 yıl önce uyarlandı “Anayurt Oteli”. Başrolünde Macit Koper’in ana karakter Zebercet’e hayat verdiği ve Anadolu’da küçük bir oteldeki Zebercet’in ruh dünyasına odaklanan film, karanlığı, karakterinin iç dünyasını yansıtmasındaki başarısıyla zamana direnen filmlerden birine dönüştü. Bu yılki İstanbul Film Festivali’nin Türk Klasikleri Yeniden projesi kapsamında restore edilen film, şimdi yenilenmiş kopyasıyla vizyonda. Bu gibi filmleri beyazperdede izleme imkanına erişemediğimiz düşünülürse, bu vizyon “Anayurt Oteli”nin bugünün sinemasına etkilerini anlamak için çok önemli bir fırsat.

Karneden önce son festival

Haftaya cuma günü karne alacak çocuklar için yarın Sarıyer’deki Life Park’ta bir festival düzenleniyor. Çocuk tiyatroları, gösteriler, oyun alanları, spor aktiviteleri ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinliğin bulunacağı festivale edebiyat ve sanat dünyasının önemli isimleri; Yalvaç Ural, Şermin Çarkacı, Yekta Kopan, Cengiz Bozkurt, Haydar Ergülen, Ece Kumkale ve Gülşah Elikbank da katılacak. Ünlü isimlerin katılımıyla söyleşiler ve imza buluşmaları gerçekleştirilecek.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Çocuk Festivali’nde çocukların eğleneceği birçok gösteri de olacak. Bu gösteriler arasında Pepee şov, çocuk tiyatroları, jonglör, pandomim, bubble şov ile kaykay, paten ve break dansı da içinde bulunduran extreme şov da bulunuyor. Ayrıca tiyatrocu Ercüment Balakoğlu ile Masal Dinletisi ve Kukla Gösterisi de festival alanında düzenlenecek etkinlikler arasında.

Kukla nasıl yapılır?

Festival alanındaki atölye çalışmaları ile çocukların yaz tatilleri boyunca kendilerine hobi edinebilecekleri eğitimler verilecek. Bu eğitimler arasında kukla yapımı, ritim, grafitti, stencil ve rüzgar gülü çalışmaları da var. Ayrıca Onur Behramoğlu ile Edebiyat Atölyesi, Selen Baranoğlu ile Geri Dönüşüm Atölyesi, Şevket Sönmez ile Resim Atölyesi de düzen-lenecek. Festival alanında, çocuklar kurulacak “Edebiyat Sokağı”nda kitaplarla da buluşacak. Yarın saat 12.00’de Life Park’ta başlayacak festivalin biletleri 25 lira.

 

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.