12.08.2017 15:09 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Katar'dan Suudi Arabistan'a çağrı! ' İzin verin...'

Katar, hacı adayı vatandaşlarının kutsal topraklara rahatça gidebilmeleri için Suudi Arabistan'dan Katar uçaklarının Cidde havalimanına inişine izin vermesini ve kara sınırını açmasını istedi.

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC) Başkanı Ali bin Samih el-Meri, Suudi Arabistan'dan  Katarlı hacı adaylarının kutsal topraklara rahatça gidebilmeleri için Katar uçaklarının Cidde havalimanına inişine izin vermesini ve dar gelirlilerin geçişi  için kara sınırını açmasını istedi.

Suudi Arabistan'ın Katarlı hacı adaylarına kutsal topraklara gitmek  için bazı şartlar öne sürdüğünü belirten Meri, komisyonun Suudi Arabistan'dan bu  engellerin ve zorlukların kaldırılmasını talep ettiklerini aktardı.

NHRC, iki hafta önce Katarlıların hac ibadetini yerine getirirken  yaşadıkları sıkıntıları Birleşmiş Milletler'e (BM) taşımıştı.

NHRC tarafından BM İnanç ve Din Özgürlüğü Özel Raportörü Heiner  Bielefeldt'e Katarlı hacıların hac ibadetini yerine getirmede karşılaştığı  zorluklarla ilgili gönderilen mesajda, "dini ritüellerin politize edilerek siyasi  kazançlar elde etmek amacıyla kullanılmasından endişe duyulduğu" belirtilmişti.

Katar vatandaşlarına ibadetlerini yerine getirirken uygulanan  baskıların uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun belirtildiği mesajda,  "Suudi Arabistan, Katarlılara sadece iki hava yolu güzergâhı üzerinden ülkeye  girmelerine izin verdi. Bu karar, Katar dışında ikamet eden Katarlılar için de  geçerli, onların da önce Doha'ya daha sonra Suudi Arabistan'a giriş yaparak hac  ibadetini yerine getirmesi gerekiyor." ifadeleri kullanılmıştı.

Mesajda, bu ihlallerin, ramazan ayında Katarlı umrecilere yönelik  ihlallerin devamı niteliğinde olduğu kaydedilmişti.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı 20 Temmuz'da Katarlı hacı ve  umrecilerin ülkeye girebileceklerini duyurmuş ancak "sadece hava yolunu ve Katar  Hava Yolları dışındaki şirketleri kullanma" şartını getirmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre  destek verdiği" ve "düşmanca tutumlar" sergilediği iddiasıyla Katar'la tüm  diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve  Bahreyn, Katarlı diplomatların ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi  Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0