Ege

26.01.2018 - 01:30

Kemeraltı'ndaki Gizli Lezzetçi 'Kadıoğlu Kebap Evi'

Sitene Ekle
Fedo'nun Dükkanı  |  Fedai Ünal fedonunal@gmail.com Tüm Yazıları »

Yakın çevrem çok iyi bilir... Doğada olmayı, yemek yapmayı, salaş yerleri pek severim. Ayrıca, bir tavuk şiş yaparım ki efsanedir.

Ben tavuk yemem diyen çok arkadaşım yaptığım şişten sonra “Sen bunun içine, bize fark ettirmeden kesin bi şey koyuyorsun” der.

Öyle gizli formülüm falan yok. Köfteci Kemal Amca'nın dediği gibi, “Evlat ne yaparsan yap, gönülden ikram edersen tatlı olur yemek”...

Sırrım bu olsa gerek, yaptığım kalça şişte.

Neyse, kendimi bi köşeye bırakıp sizlere Kemeraltı’nda çok lezzetli kebaplar yapan, ama bana göre muhteşem kalça şişleri olan 'Kadıoğlu Kebap Evi'nden söz etmek istiyorum.

Oğuz Cem ile Cemil Dinler kardeşler, 1988 yılında seyyar olarak başlamışlar bu işe. 1991 yılında şu anda dükkânlarının olduğu eski balık hali sokağını (şimdi yenisi yapılıyor) dikine kesen bir ara sokaktalar. Bitişiklerinde tarihi bir bina var. Bulması zor değil. 

Sokaktan içeriye adım attığınızda koku sizi dükkâna götürüyor zaten. Kardeşlerden biri ocakbaşında, diğeri de serviste çalışıyor. 

Tam bir 'esnaf nezaketiyle, hörmetiyle' karşılanıyorsunuz. Güler yüzle alınan siparişiniz, hızlı ve aynı güler yüzle masanıza geliyor.

Ciğer şiş, Adana kebapları da çok güzel. Fakat yazımın başında da dediğim gibi bir kalça şiş yapıyorlar ki gerçekten şahane.

Tavuğun kalçasını çok fazla kesip biçip hırpalamadan iri bir şekilde takıyorlar şişlerine. Öyle demir ızgaranın üzerinde değil, direkt kömür görecek şekilde, etin suyunu kaçırmadan pişiriyorlar. Masaya kebap veya şiş ile çok güzel giden soğan ve yeşillik bol bol servis ediliyor. Porsiyonları gayet doyurucu.

Öğle saati kalabalık olmasına rağmen, memnuniyetsiz ayrılan bir müşteriyle hiç karşılaşmadım desem yalan olmaz.

Elbette güzel bir kebabın üzerine pek sevdiğimiz tatlı da mevcut. Antep’ten getirdikleri havuç dilimi tatlının müdavimi olacağınızdan eminim. Tatlı çok çabuk tükendiğinden, daha oturur oturmaz havuç diliminizi ayırtmanızı tavsiye ederim.

Kahveyi Hisarönü’nde için diyeceğim, ama yemeğin üzerine Kadıoğlu Kebap mutlaka çay-kahve ikram etmiştir.

Midenize yaptırdığınız bu bayramın ardından siz iyisi mi kendinizi Kemeraltı’nın sokaklarına atın. Havra Sokağı'ndan yukarı doğru Tilkilik'e çıkın, Agora'yı gezin...

İzmir’i yaşayın, yaşatın... 0232 445 07 79

Güzel İzmir’de güzel şeyler oluyor...

22 Ocak 2018'de bir lezzet gecesi düzenlendi. Bornova Container Hall’daki bu şahane organizasyonu, mesleğe ilk başladıkları dönemden beri tanıdığım Mandal Ajans ekibi gerçekleştirdi.

2010 yılından beri Mandal Ajans tarafından yayımlanan İzmir Gourmet Guide interaktif eğlence rehberinin 8.'sini düzenlediği 'Bir Adım Öne Çıkanlar' ödülleri, İzmir’in restoran sahiplerinini heyecana boğdu, davetlilere de eğlenceli dakikalar yaşattı.

İzmir’de güzel şeyler oluyor diyorum, çünkü ben güzel İzmir’in sadece roka, balıktan ibaret olmadığını savunan, bunu da olabildiğince anlatmaya çalışan biriyim. 'Bir Adım Öne Çıkanlar' ödülleri de çok şık ve anlamlı bir şekilde bunu bizlere gösterdi. 

İnanıyorum ki, önümüzdeki yıl çok daha fazla ses getiren bir yarışma olmakla beraber, güzel İzmir’e lezzet seyahatleri yaptıran bir organizasyona dönüşecek. 

Emek veren, dirsek çürüten, kafa patlatan tüm arkadaşlarımı, tüm 'mandalları' kutluyorum...

Yaşayın çocuklar, aynen devam...

 

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.