İzmir

Yerel Haber
04 Mayıs 2014 - 00:59

KENYA'DAN GELEN DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

IHA

Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlenen "Golden Climate International Environmental Project Olympiad" (Altın İklim Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı) yarışmasında İzmir Özel Fatih Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Göksu Özdemir Mühendislik Kategorisi'nde "Odak Uzaklığı Manyetik Alan İle Ayarlanabilir Sıvı Mercek Yapımı" isimli projesi ile Dünya Birincisi oldu.
MILSET Proje Yarışmaları üyesi Golden Climate Proje Yarışması'nda Türkye'yiMühendislk Dalı'nda Temsil eden İzmir Özel Fatih Koleji öğrencisi Göksu Özdemir danışman öğretmeni Ümit Karademir ile ülkemize ve İzmir'e şampiyonluk getirdi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmaya katılan 26 ülkeden gelen 400 civarı öğrenci ve öğretmen arasından birincilik getiren ekip, Türkiye'nin ve İzmir'in gurur kaynağı oldu.Kenyanın seçkin üniversitelerindeki öğretim üyelerinden oluşan jüriler karşısında projesini başarıyla sunan İzmir Fatihli Göksu Özdemir mühendislik dalında verilen tek altın madalyayı kazandı. İFK Projelerden Sorumlu İdarecisi ve projenin danışman öğretmeni olan Ümit Karademir, "Dünyanın dörtbir tarafından gelen ve her ülkede derece yapmış projelerin buluştuğu bu çok önemli yarışmada öğrencim Göksu'nun projesi çok beğenildi. Afrika kıtasında yapılan tek yarışma olan Golden Climate yarışmasında lise öğrencileri arasında tek altın madalya ödülünü kazanarak ülkemize getirmenin haklı gururunu yaşamaktayız. Öğrencimi kutlar başarısının devamını dilerim ayrıca jüri üyleri tarafından 2015 yılında 4.sü yapılacak olan DOESEF proje yarışmasına Kenya'yı temsil edecek olan projeler seçildi. Seçlen gençler ve öğretmenleri İzmir'e gelecek olmaktan çok mutluluk duyacaklarını belirttiler. Ayrıca İzmir Fatih Koleji olarak Kenya Milli Eğitim Bakanı'na Türkiye'yi temsilen dostluk hatırası olarak hediye verdik" dedi.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.