Dünya
06.01.2016 - 22:24 | Son Güncelleme: 07.01.2016-15:46

Kıbrıs'ın Çipras'ı

Kıbrıs'ın AleksisÇipras'ı olarak adlandırılan Özersay, Halkın Partisi'ni kurdu. Özersay'ın Çipras'tan farkı "popülist" vaatlerde bulunmaması

Sitene Ekle

SEFA KARAHASAN

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek başına aldığı yüzde 22 oy ile bütün dikkatleri üzerine çeken Kudret Özersay, dün Halkın Partisi'nin kuruluşunu açıkladı. Özersay ve kurucu üyeler önce İçişleri Bakanlığı'na gitti sonra ise basına açıklama yapıldı. Özersay'a parti kuruluş başvurusu ve basın toplantısında yoğun ilgi vardı. Alkışlarla parti kuruluş evraklarını İçişleri Bakanlığı'na ileten Özersay, "Halkın beklediği değişimin yaşanacağı" müjdesini verdi. Ticaret Odası'nda basının karşısına geçen Özersay, "Aylardır süren çalışmanın, yürütülen temasların, görüş alışverişinin ürünü olarak Halkın Partisi'nin kurulduğunu" söyledi. "Ülkemizde hakikaten yeni ve farklı bir siyaset anlayışına ihtiyaç var" diye devam eden Özersay, "Toplumun geniş kısmının bu düşüncede olduğunu gördük. Kamuoyunda pek çok kişi böyle bir ihtiyacın varlığını sorgulamıyor. Ülke yönetimine hakim olan eski siyaset anlayışı, partisel zümresel ve kişisel çıkarlar çerçevesinde süreci desteklemiştir. Bu durum maalesef, yönetime dair değerler aşınmasına neden oldu. Halkın iradesinin her düzeyde yok sayılmasına, kendi geleceğini belirleme kapasitesini yitirmesine neden olmuştur" dedi.

Toplumsal yozlaşma

Kıbrıs Türk halkının kötü yönetimler konusunda hassas olduğuna dikkat çeken Özersay, "Değerler erozyonu sadece siyasette değil, aynı zamanda toplumsal bir yozlaşmayla da karşı karşıyayız. Bunu da kabul etmemiz gerek" diye konuştu.

"Siyaset ile ülke yönetimine aday olanlar ile vatandaş arasında ciddi bir güven bunalımı yaşanıyor" şeklinde devam eden Özersay şunları kaydetti; "Menfaat ilişkilerine, partizanlığa dayanan eski siyaset anlayışına, toplumun kendi kurumlarına uzaklaşmasına neden olmaktadır. Halkın Partisi, halkı iradesinin kamusal alana sağlıklı yansıtılmasını, Kıbrıs Türkünü iyi yönetme hedefiyle yola çıkmıştır. Kendi içinde tutarlı, dürüst bir yola çıkmıştır."

Menfaat ilişkisi

"İş insanları, sendikalar ve diğer Sivil Toplum Örgütleri'yle irademizi ipotek altına alacak ilişkiye girmeyeceğiz. Bu topluma vereceğimiz en önemli taahhüttür. Menfaat ilişkisine dayalı bir temas kurmayacağız. Menfaat temelli kurulan ilişki, siyaseti belirleyen şeydir. Kurulan yapının ne olduğu kadar, göreve geldikten sonra ne yapacağını belirleyen şeydir. Halkın bağımlılığı azaltılacak, gerek diğer devletler, diğer toplumlar nezdinde saygınlık kazandıracağız. Her hal ve şartta partizanlığa, usulsüzlüğe, eşitsizliğe, ötekileştirmeye, keyfiliğe neden olabilecek tutum ve davranışa karşı etkili bir mücadele içinde olacağız."

'SU YÖNETİMİ BİZDE OLMALIDIR'

*Topluma ait olan kurumların satılmasına müsaade edilmemesi düşüncesindeyiz.

*Öncelikle mali idari, yasal ve yapısal reformlarla iyileştirilmesi düşüncesindeyiz.

*Liman muamele hizmetlerinin etkin olmaktan uzak, maliyetli bir şekilde yapılıyor olduğunun farkındayız.

*Telefon Dairesi'nin idari mali ve hukuki yapılanmaya ihtiyacı vardır.

*Su yönetimi, KKTC otoritelerinde olmalıdır. Yer altı kaynakları, kuyu açma izinleri de dahil olmak üzere KKTC'ye ait olmalıdır.

‘İlk seçimde yüzde 35 alır’

Gezici Araştırma Şirketi Sahibi Murat Gezici, Özersay'ın parti kurmasını, "Halkın yeni oluşuma ihtiyacı vardı. Özersay da bunu dolduracaktır" şeklinde değerlendirdi.  Gezici, ‘’ HP ilk seçimde yüzde 35’i geçer’’ tahmininde bulundu. Yapılan araştırmalarda, halkın yüzde 22'sinin yeni parti kurulmasını istediğini anlatan Gezici, "Halkın siyasilerden beklentisi hep aynıydı, temiz ve adaletli bir yönetim anlayışı" dedi. Murat Gezici, "Bu açığı Kudret Özersay'ın kapatması güçlü" dedi. CTP-UBP koalisyon hükümetinde önümüzdeki günlerde görüş ayrılıklarının olması durumunda erken seçimin kapıda olacağına işaret eden Murat Gezici, "Yeni dönemin isimleri Mehmet Ali Talat ile Özersay olabilir" diye konuştu.

Halk güveniyor

Gezici, "Halkın Özersay'a çok güvendiğine" de işaret etti. Murat Gezici, Cumhurbaşkanlığı döneminde yaptığı açıklamalarda da, "Seçimin iki kazananı var, biri Mustafa Akıncı ikincisi Özersay" demişti. Bu arada Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş da, katıldığı bir programda HP'nin kuruluşu ile ilgili, "Ismarlama pırıl pırıl yeni partiler çıkıyor ortaya" değerlendirmesi yaptı.


Bilgi Yarışması2000 yılında Ağrı Dağı tırmanışında düşerek ölen dağcımız kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.